Jon Nadler: Na trhu zlata není býčí trend

| Jana Horáčková

Zlatu se v poslední době přezdívá "matka býčího trhu". Jon Nadler, odborník s více než třicetiletými zkušenostmi z trhu s cennými kovy, tvrdí, že je současná býčí nálada na trhu se zlatem jen iluze, která nemůže dlouho vydržet.

Zlato v posledních dnech zlomilo rekord, když se dostalo nad 1100 USD za unci. Zájem individuálních i institucionálních investorů nikdy nebyl větší. Co na to říká analytik společnosti Kitco Metals Jon Nadler?

Uvedl jste, že na trhu zlata není býčí trend, a že na dolarovém trhu je medvědí trend. Proč si to myslíte?

Jon Nadler: Jsou čtyři hlavní důvody. Zaprvé musí existovat poptávka, která vysoce převyšuje nabídku. To se samozřejmě musí promítnout i do cen. Zadruhé, akciový trh musí klesat. Říká se, že zlato se chová opačně než měny nebo akciové trhy. Ale na akciovém trhu ani zdaleka nevidíme medvědí trend, akcie letos vzrostly o zhruba 50 procent. Dále bychom museli mít vysokou hladinu inflace, která by měla dál růst. Nevidíme ani jedno. A za čtvrté by cena zlata musela stoupnout ve všech hlavních měnách. Není možné, aby australský dolar šel jedním směrem a americký jiným.

Roční vývoj ceny zlata

Tyto faktory se na současném trhu zlata ani vzdáleně neodrážejí. Cenu zlata ženou od září k nerealistickým historickým maximům spekulanti.

Současný stav nabídky a poptávky po zlatě úplně nekoresponduje se současnými cenami.

Příští rok by mohlo přijít na trh 400 tun vytěženého zlata, což je o zhruba 25 procent více, než se původně odhadovalo.

Já sám ovšem nejsem medvědem. Chápu, že o tom, kdo nevykřikuje "2000 dolarů za zlato!", si všichni automaticky myslí, že spekuluje na pokles. Jsem jenom realista, co sleduje nabídku a poptávku. Současný stav nabídky a poptávky po zlatě úplně nekoresponduje se současnými cenami.

Nabídka a poptávka na trhu zlata je tvořena pěti faktory. Na straně nabídky je to nově vytěžené zlato, staré zlato a občasné nákupy a prodeje centrální banky. Zlato se poptává kvůli výrobě šperků a z investičních důvodů.

I když některé odhady hovoří o poklesu nabídky, poslední propočty společnosti GFMS ukazují 7procentní nárůst těžby zlata. Toto zlato se akorát ještě nedostalo na trh.

Příští rok by mohlo přijít na trh 400 tun vytěženého zlata, což je o zhruba 25 procent více, než se původně odhadovalo. Dále je zde nabídka starého zlata. Ta je velká především v Turecku a v Indii. Na trh by ho mělo přijít 880 tun, čili dvakrát víc, než byly původní odhady.

  • 1
  • 2
reklama
reklama