Zlato ze 360°

| Vladimír Hobza

Zlato je zvláštní a fascinující komodita – uchovatel hodnoty, který není žádným dluhem. Nelze natisknout vládami a nemá ani žádnou objektivní hodnotu. Jako pojistka proti deflačnímu propadu a inflační spirále je ideální ochranou pro případ finanční apokalypsy.

Mnoho lidí si myslí, že nedávná rally v ceně zlata je oproti předchozím jiná. Útěk k bezpečnému přístavu už několikrát dostal cenu zlata nad 1 000 dolarů za unci, kterou ale nikdy dlouho neudržela. Tradeři poukazují na neochotu ceny klesat níže a na velké objemy spekulativních opcí k nákupu zlata při ceně 1100 – 1200 dolarů za unci.

Jeden dlouhodobý hráč tento týden řekl, že obchoduje se zlatem již 18 let. Prvních 13 let se s ním nikdo nechtěl moc bavit, ale nyní všechny zajímá, co se bude dál dít na trhu se zlatem.

Cena zlata stále stoupá – a to i v situaci, kdy by měla - dle historie - klesat. Cena zlata obvykle roste s inflací. Ale nepropadla se ani v poslední době, i když inflační tlaky a inflační očekávání polevily. S příchodem ekonomického oživení odpadá i druhý předpoklad, že investoři využívají zlato, aby se zajistili před rostoucí platební neschopností a deflací.

Pokud se nám cena zlata snaží něco naznačit, pak to, že vlády, především Amerika, napáchají dost velkou škodu během únikové strategie z ekonomických stimulů. Buď utáhnou opasky příliš brzy a svět zamrzne v deflačním chladu, nebo budou čekat příliš dlouho, až přijde hyperinflace.

Levné peníze

Podívejme se například na FED Fund rate – základní úrokovou sazbu FEDu. Dle Credit Suisse je to nejdůležitější faktor k vývoji cen zlata. I přes rostoucí ekonomickou aktivitu tato úroková sazba padá. A proč? Trh očekává, že americká vláda nebude chtít riskovat s ekonomickým oživením. Sazby zůstanou nízké dostatečně dlouho a přebytečné bankovní rezervy budou hlavním palivem k zažehnutí inflace, která se postupně vynoří.

Předseda FEDu, Ben Bernanke, strávil život studováním příčin Velké hospodářské krize. Nebude chtít znovu udělat tu stejnou chybu. Z historického hlediska začal FED zvyšovat sazby přibližně 19 měsíců poté, co nezaměstnanost dosáhla vrcholu. Při současném růstu nezaměstnanosti se jeví zvyšování sazeb jako velmi vzdálená budoucnost. Levné peníze opět rozdmýchávají ekonomiku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama