Komodity: Snahy o výstup z trhu spustily pokles cen

| Ole S. Hansen

Uzavírání pozic s blížícím se koncem roku způsobilo na některých komoditních trzích významné ztráty.

Jak jsme už zmiňovali v předchozích reportech, konec roku často přináší reverzní pohyby. Navíc tomuto letos předchází několikaměsíční pohyb cen do strany. Výprodeje spustil report o americké nezaměstnanosti, který byl lepší, než se očekávalo. Následovala řetězová reakce, která vedla díky posílení dolaru k dramatickému zpětnému pohybu na cenách komodit.

Na dolaru byly navíc vybudovány významné spekulace na jeho pokles a situace došla do bodu, kdy se investoři vzájemně sledovali ostřížím zrakem, kdo začne jako první pozice uzavírat, tedy nakupovat. A tak zveřejněním údajů o nezaměstnanosti nastal právě tento okamžik a dolar během několika dní posílil vůči koši hlavních šesti měn o 2,7%.

Zlato

Na komoditních trzích jsme v uplynulých týdnech viděli budování velkých pozic spekulujících na další růst, nejvyšší za posledních 6 měsíců. Proto byl tento sektor tak významně zasažen korekcí. Zlato smazalo více než polovinu svého listopadového nárůstu, oslabilo o 9% a následovalo ho stříbro, jen s větší razancí. To ztratilo 12% hodnoty.

Poměr ceny zlata a stříbra
Vývoj ceny zlata

Poměr ceny zlata a stříbra v uplynulých měsících klesal, nyní ovšem prolomil klesající trend a to může naznačovat, že krátkodobě má zlato větší potenciál růstu než stříbro.

Na zlatu se konečně objevila dlouho očekávaná korekce. V následujících týdnech bude vývoj určovat především uzamykání zisků a snižování spekulací na pokles dolaru.

Korekce ceny o 9% vyvolala nový nákupní zájem, výhled pro rok 2010 je poměrně pozitivní a tak může současná úroveň představovat příležitost pro opětovný vstup na trh. Za pozornost také stojí skutečnost, že výprodej nás přiblížil zpět k úrovním, na kterých Indie na začátku listopadu koupila od Mezinárodního měnového fondu 200 tun. To může vést k tomu, že jiná centrální banka koupí zbývajících 200 tun, které MMF ještě nabízí. Takový krok by určitě představoval positivní impuls a utvrdil by pozici zlata jako uchovatele hodnoty.

Technicky v krátkodobém pohledu je zlato náchylné k poklesu na $1100, případně na úroveň $1085. Silná poptávka v posledních měsících a pozitivní očekávání pro vývoj zlata v roce 2010 však mohou způsobit, že prodejci se změní v kupce. Rezistenci pak představuje cena $1160 a $1172.

reklama
reklama