Komodity: snížení ratingu Řecka podpořilo dolar

| Ole S. Hansen

Dolar pokračoval v posilování, dosáhl nejsilnější úrovně za poslední 3 měsíce a spustil další prodejní vlnu na některých komoditách. Pohyb tak byl výsledkem klidného obchodování ke konci roku, optimistického komentáře FEDu a v neposlední řadě snížení ratingu Řecka.

Agentura Standard & Poor’s snížila Řecku rating díky vysokému rozpočtovému schodku a upozornila tak na riziko, kterému čelí další země Eurozóny nacházející se v podobné situaci. Spread (rozdíl výnosů) na desetiletých dluhopisech Německa a Řecka vzrostl na 2,5% a dostal Euro, s tím, jak se blíží rok 2010, pod tlak.

Aktivita na trhu s blížícím se koncem roku klesá a tak načasování této zprávy mělo maximální dopad, protože trhy jsou v tomto klidném období na negativní zprávy citlivější. S tím, jak všichni očekávali, že oslabování dolaru bude pokračovat, začali investoři opět balancovat a hledat na tuto měnu nový pohled.

Cena zlata

Zlato z části také trpělo silnějším dolarem. V minulých týdnech zaznamenal tento trh velký přiliv investic a tak je třeba dívat se na korekci ceny i z tohoto pohledu. Minulý týden byla testována hladina 1 100 USD, což představuje téměř 11% korekci z maxim dosažených před dvěma týdny.

Vývoj ceny zlata

Tato hladina představuje poměrně slušný support, ale pokračující posilování dolaru může spustit další vybírání zisků. Dalšími technicky významnými úrovněmi jsou pak hladiny 1 070,80 USD a 1 030 USD. Na nich se nachází rostoucí trendová linie od října 2008. Horní rezistenci při růstu pak tvoří úrovně 1 142 USD, alespoň pro zatím, dokud se nepodaří tuto cenu platně překonát.

Dokud nebude jisté, že na dolaru došlo k obratu, zdá se být výprodej na komoditách zatím předčasný. Pokud ale k němu dojde, a to díky obnoveným nadějím na zotavení americké ekonomiky, tak může přestat platit vzájemný vztah mezi silným dolarem a nízkými cenami komodit. V této fázi roku je ovšem předčasné něco hodnotit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama