Ukončené spekulace na pokles pomohly zlatu na nová maxima

| Ole S. Hansen

Po vlně nervozity, kterou na trhy přinesla Dubaj, averze k riziku zmizela tak rychle, jako se objevila. Ukázala však nebezpečí toho, jak vysoké jsou dluhy a jakým otázkám může svět čelit v roce 2010.

Znepokojujícím faktem je míra korelace (vzájemné závislosti) a fakt, jak snadno jedna událost může spustit řetězovou reakci. Na to bychom měli pamatovat v posledních týdnech tohoto roku, kdy nemůžeme vyloučit krátkodobý pokles v důsledku vybírání zisků.

Zlato

Zlato

Zlato od konce října i přes páteční výprodej posílilo o 19,5%. Ke konci minulého týdne však začalo vykazovat určitou slabost. Stalo se tak poté, co cena dosáhla nového maxima, 1 226,50 USD. Část rally můžeme přičíst zavírání krátkých pozic. Podle Komise pro obchodování s komoditami vstupovali obchodníci do týdne, kdy byl den Díkuvzdání, s množstvím prodejních pozic a páteční vývoj jim zprvu hrál do karet. Pak pravděpodobně s dalším oslabením dolaru začali uzavírat své pozice, tedy začali nakupovat .

Technický pohled

Technicky je zlato stále velmi překoupené, to mu ale nebrání v dalším růstu. Známky slabosti můžeme pozorovat především u spodní části trendového kanálu nebo při jeho prolomení na 1 186 USD. Při tomto vývoji je podpora pro klesající cenu na úrovních 1 150 a 1 130 USD.

Myslíme, že korekce by v tomto případě byla velmi zdravá, protože technické indikátory jsou už poměrně dlouho uvězněny v přeprodané oblasti. Několik příštích týdnů tak ukáže, zda tendence uzavírat zisky bude větší než ochota akumulovat nové pozice. Otázkou však je, jak hluboká ona korekce může být. Propad v pátek po dni Díkůvzdání ukázal, že kupci číhají i na malé poklesy, které využívají k nákupům.

Pro začátek roku 2010 je zatím těžké vidět něco jiného, než pokračování růstu. Centrální banky a těžařské společnosti přestaly prodávat a k růstu přispívají také obavy ze slabého dolaru a z finančního stavu jednotlivých států.

Ropa

Ropa

Ropa stejně jako zlato prošla v pátek po dni Díkuvzdání výprodejem, ale i přes podporu ve formě slabého dolaru se nedokázala vrátit a dosáhnout nových maxim nebo alespoň otestovat maxima minulá. Americké zásoby vzrostly na 339,9 milionů barelů, na svoji nejvyšší úroveň od srpna tohoto roku. Energetický úřad navíc pokračuje ve zdůrazňování nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama