Hála: Věřím zlatu a stříbru, protože krize nepřinesla žádné systémové změny

| Pavel Hála

Jaké faktory budou v letošním roce ovlivňovat vývoj nejen drahých kovů, ale obecně i dalších komodit a akcií?

V říjnu jsem publikoval analýzu, kde jsem nastínil svůj pohled na vývoj cen zlata a stříbra. Vývoj ceny splnil má očekávání, dokonce včetně obratu na cenových hladinách, o kterých jsem psal v článku a v dalších komentářích. Zlato po breakoutu přes hranici $1000 otestovalo support na $1020 - $1030. Cena vystoupala na hladinu $1200 - $1300 a poté se obrátila a zkorigovala až pod $1100. O této korekci jsem mluvil. V čem jsem se ale mýlil, byla její příčina, která také implikuje budoucí vývoj. Myslel jsem, že k ní dojde v důsledku široké korekce, výprodeje na akciích, přítomností určité hladiny paniky. K tomu však nedošlo.

carry trade

strategie, kdy si investor půjčuje v nízko úročené měně a investuje následně do typů aktiv (např. měny, akcií, komodit), které poskytují vyšší úročení

Z mého pohledu byl primárním důvodem dočasný obrat ve vývoji carry trade na US dollar. Tento carry trade trvá už dlouho v souvislosti s tím, jak úrokové sazby klesly prakticky na nulu. Na dolaru tedy bylo obrovské množství shortů (prodejních pozic). Jednalo se totiž o snadný a předvídatelný obchod. Na konci listopadu začalo větší množství lidí tyto short pozice likvidovat. Byly zde sice nějaké náznaky hrozící výprodejem na akciích (Dubai World, Řecko, spekulace o ratingu UK a USA) které by to ospravedlňovaly, avšak všechno prozatím vyšumělo do ztracena. Příčina obratu ve vývoji dolaru je spíše technického rázu. S tím, jak začaly likvidovat své pozice první větší subjekty, došlo k zasažení stop-lossů na nižších úrovních a rychlé posílení dolaru bylo na světě.

Právě dolar byl podle mne důvodem korekce na drahých kovech, které samy o sobě byly na korekci zralé, když uvážíme raketový růst od září. Proč to ale zmiňuji? Jelikož dolar tuto korekci začal, bude to podle mě opět dolar, který ji ukončí. Mezi odbornými kruhy se vedou spory, zda likvidace pozic na dolaru byla dostatečná, zda dojde opět k nastartovaní tohoto výhodného carry trade a oslabování dolaru, nebo zda je příliš brzo a hodně lidí své pozice stále drží. Můj názor je, že korekce vstupuje do své finální fáze a je blízko konce, tedy že dolar by měl začít opět oslabovat a drahé kovy opět růst. Vycházím z commitment of traders (COT), konkrétně z pozic commercials na DX (dollar index) což je future kontrakt indexu hodnoty dolaru vůči koši měn.

krátké pozice

Během probíhající korekce na dolaru začali commercials rychlým tempem navyšovat svoje short (hedge) pozice. Nyní jsou na úrovni 48000 pozic a jsou tedy zhruba na podobné úrovni jako na podzim roku 2008. To znamená, že se začínáme nacházet v oblasti extrému a očekávání commercials implikuje, že Dollar index by měl začít klesat, tedy dolar oslabovat. Stejná situace je vidět i na jednotlivých futures na měny. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že COT analýza slouží jako střednědobý až dlouhodobý indikátor, takže výsledek se může v ceně projevit klidně až za několik týdnů či měsíců. Stejně jako na podzim 2008.

Proč ale v souvislosti s cenovými pohyby zlata hovořím o dolaru a nikoliv o zlatě samotném? To je jednoduché - americký dolar je mnohonásobně větší trh něž je trh se zlatem a pohyby dolaru tedy zpravidla určují pohyby zlata. Je to stejné jako vztah mezi stříbrem a zlatem, kdy stříbro se hýbe stejným směrem jako zlato, protože trh se stříbrem je mnohonásobně menší než trh zlata, který tedy určuje směr ostatním drahým kovům.

Je možné, že v krátkodobém horizontu může ještě přijít pokles ceny zlata, ale nepředpokládám, že by se dostala pod $1000. Střednědobě, tedy v průběhu roku, by měl růst ceny zlata a stříbra pokračovat. Před další korekcí se podíváme na nová maxima. Po breakoutu přes současná maxima si myslím, že se cena zlata se může dostat až do cenového pásma $1600 - $2000. Samozřejmě tento růst ale nemusí být tak monotónní jako na podzim, tzn. můžou ho provázet větší či menší korekce a tedy vyšší volatilita.

reklama
reklama