Agro komodity: úprk sněhem

| Jan Maňák

Ačkoliv zemědělské komodity se nevyvíjí podle psaného scénáře, jejich nedávná výkonnost se silně podobá filmu z Holywoodu – prošly dramatickými nárůsty a poklesy, aby skončily rok happy endem. Během posledního čtvrtletí zemědělské komodity vykázaly nejvyšší výkonnost mezi všemi skupinami komodit.

Nárůst byl stabilní při poklesu volatility a trh se postupně dostával do optimistické nálady. To není velkým překvapením, protože:

a) mezinárodní obchod byl čilý,

b) tato podtřída aktiv byla přeprodaná,

c) ochota investorů podstoupit riziko rostla a

d) problémy na straně nabídky přetrvávají nebo se zhoršily.

Navíc po většinu posledního čtvrtletí oslabující americký dolar podporoval ceny komodit. Proto je překvapující, že zemědělské komodity nepřestaly růst ani poté, co dolar ke konci roku posílil. Myslíme si, že to je důležitý signál o fundamentální síle trhu se zemědělskými komoditami.

Směs pro býčí trhy

V předešlém review jsme zmínili náš pesimističtější výhled na výnosy sklizně oproti tržnímu konsenzu. Náš názor byl opřený o zpoždění sklizně způsobené deštivým počasím na americkém středozápadě. Tento scénář se v podstatě naplnil a část sklizně nebyla doposud ukončena. Například ke 13/12/09 zůstávalo 1,03 mld. bušlů (8% americké produkce) na polích a pravděpodobně zůstane pod sněhem nebo ledem do konce zimy. Sklizeň je navíc v důsledku vlhka nižší a nekvalitní.

Vzhledem k pozitivnějším makro datům z druhé poloviny roku zůstává mezinárodní poptávka velmi vysoká. V Číně, hlavním hybateli mezinárodního obchodu s komoditami, rostla poptávka po dovozu po obilninách o 230%, po bavlně o 23% a po cukru o šokujících 309%, v porovnání letošního října s loňským. Míra amerického vývozu sojových bobů dosáhla nových rekordů díky dovozům Číny. To je do určité míry překvapení, protože Čína už významně dovážela v prvním pololetí, kdy intenzivně budovala zásoby a očekávalo se zpomalení jejích dovozů v druhé polovině roku 2009.

Dalším elementem, který podpořil růst cen komodit, je návrat rizikového apetitu mezi investory. Vzhledem k tomu, že zemědělské komodity zůstávaly celé léto přeprodané, investoři si nakonec všimli silných fundamentů tohoto sektoru a nízké ceny přitáhly pozornost investorů. Navíc negativní korelace mezi americkým dolarem a komoditami hnala ceny vzhůru během většiny dní posledního čtvrtletí letošního roku.

Jinými slovy, oslabování dolaru podporovalo růst cen komodit. Překvapivě ale nedávné posílení dolaru nezvrátilo býčí trend na agro komoditním trhu. Jestli je tento decoupling (odpoutání vývoje cen agro komodit od vývoje hodnoty dolaru) pouze dočasný, musí potvrdit čas, ale zatímco za první polovinu prosince dolarový index (USDX) vzrostl o 3,54%, zemědělské komodity vzrostly o 1,77% a to je silný signál.

Ne, že by současná rallye amerického dolaru a komodit byla úplně bezprecedentní, ale považujeme ji za potvrzení silné fundamentální situace tohoto trhu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama