Ropy je dostatek. Dokud se vyplatí těžba

| Andrej Rády

Nové technologie, energetická politika a nižší poptávka ve světě. To vše určuje budoucnost těžby ropy. Ovšem těžaři se, zdá se, zatím bát nemusejí.

Nizozemsko nepatří mezi velké producenty ropy. Přesto jsou poblíž hranic s Německem v oblasti Schoonebeek ložiska ukrývající odhadem miliardu barelů této suroviny. Během propadu ceny ropy v 90. letech se Shellu a Exxonu nevyplatilo tato hůře dostupná ložiska vytěžovat, a tak je uzavřely, ačkoli bylo vyčerpáno jen zhruba 25 procent ložiska.

Bude ropy dostatek?

Vyšší prodejní ceny a technologický pokrok ovšem dnes stejné firmy a nizozemskou vládu přiměly v Schoonebeeku znovu těžit. Shell tají informace, při jakých cenách se těžba vyplatí, ale experti odhadují něco mezi 40 a 50 dolary za barel. Při současné ceně okolo 80 dolarů je toto ložisko zlatým dolem. Během 20 let by se zde mělo vytěžit okolo 120 milionů barelů ropy. Pokud by se zahájila těžba i v dalších částech ložiska, podíl vytěžené ropy by se přiblížil 50 procentům. Průměrná vytěženost ložisek je přitom 30 až 35 procent.

Tlak na inovace

Schoonebeek svět ropou nezaplaví. Ovšem jeho úspěch dokazuje, že produkce ropy má navzdory řadě protichůdných faktorů budoucnost. Spotřebitelská poptávka, technologie a politika se začínají odklánět od vize katastrofálního nedostatku černého zlata. Podle Leonarda Maugeriho z italské olejářské společnosti ENI je ropy dostatek na příštích sto let.

Analytici jsou přesvědčeni, že ložisek ropy je dostatek. "Těží se jen zhruba 32 procent světových zásob," tvrdí Val Brock ze společnosti Shell, který má na starosti obchodní aktivity společnosti. Podle Shellu se ze současných známých ložisek dá vytěžit až 300 miliard barelů ropy. Podle analytiků je v současných ložiscích ještě zhruba 60 procent jejich původního objemu suroviny.

Tento potenciál vede za současných cen producenty ke zdokonalování technologií a těžebních postupů. Ceny ropy jsou i přes pád ze 147 dolarů za barel v roce 2008 výrazně vyšší, než analytici před pár lety očekávali. "Společnosti jsou hluboko do oceánů, do vzdálených arktických oblastí," říká Maugeri, který vnímá ropný byznys jako velice přizpůsobivý a reagující na změny politické a ekonomické situace.

reklama
reklama