Pravda o komoditách: Nediverzifikují riziko

| Vladimír Hobza

Když posledních 15 měsíců akcie padaly a rostly, investice do komodit se vyvíjely stejným způsobem. Jak je to možné, když makléři a finanční poradci doporučují investice do komodit jako zaručený polštář proti riziku?

Výkonnost akcií a komodit je nyní úzce svázána, ruší tím předpoklady o diverzifikaci a vystavuje investory jízdě na „investiční horské dráze.“

Jay Feuerstein, vedoucí komoditní poradenské společnosti 2100 Xenon Group, říká: „Nepovšimnuli jsme si nezávislosti výnosů komodit, kterou lze očekávat v diverzifikovaném portfoliu.“

Komodity jako ropa, kukuřice, měď a pšenice se propadly s trhem a začaly v roce 2009 růst společně s akciemi. Výnosnost komoditních investičních fondů kopíruje až se zarážející podobností výnosnost amerických akciových trhů.

akcie vs. komodity

Akciové fondy, kopírující index S&P500, vzrostly minulý rok o 24%, zatímco komoditní fondy o 20%. Podle vyhledávače fondů Lipper Inc., ztratily akciové fondy za poslední tři roky v průměru 6,6% ročně, přitom komoditní fondy ztratily v průměru 7,3% ročně.

„Dříve si všichni mysleli, že pokud držíte komodity, zajistíte si diverzifikaci. Ale to neplatí. Poslední dobou jsme zjistili, že komodity velmi korelují s akciemi.“ Komentuje roli komodit Nadia Papagiannis, analytička z Morningstar.

Všechno nahoru, všechno dolu

Přestože se akcie a komodity v poslední době vyvíjely jako blízcí příbuzní, mnoho manažerů a poradců na finančním trhu je stále doporučuje jako nástroj diverzifikace.

Více než polovina komoditních burzovně obchodovaných fondů se dostala na trh od počátku roku 2008 a investoři do nic nalili obrovské množství peněz.

Do jisté míry lze intuitivně předpokládat, že se ceny akcií a komodit budou vyvíjet společně, zvláště pokud si uvědomíme, jaká krize nás postihla v roce 2008.

Takzvaný „Credit Crunch“ vedl k dosud nevídané krizi likvidity, která se projevila nejen na akciích, ale vedla i k prudkému poklesu poptávky po většině komodit.

Od 1. září do 31. prosince 2008 spadnul index S&P 500 o 30%, ropa o 66%, cena kukuřice se propadla o 28% a měď o 62%. Zlato se drželo, přestože se jeho cena v září propadla o 17%, později začala postupně růst a mezi zářím a prosincem získalo zlato celkem 6,6%.

  • 1
  • 2
reklama
reklama