Proč půjde stříbro nahoru: 5 důvodů

| Boris Tomčiak

Drahé kovy se v posledních měsících utrhly ze řetězu. Jejich nejznámější zástupce - zlato - den za dnem stanovuje nová historická maxima. Důvodem je zejména obrovská investiční poptávka. Papírové peníze rychle ztrácejí hodnotu. Investoři proto přesouvají volné finanční prostředky do reálních aktiv. Stříbro, které je spíše průmyslově zaměřené, zhodnocuje především díky vyšší poptávce ze strany výrobních podniků.

Stříbro - vývoj kurzu

Globální výroba je již na nových maximech, což je důsledek rozmachu rozvíjejících se zemí. Průmyslová poptávka po stříbře je velmi silná, a to zejména ze strany elektrotechnického a fotovoltaického průmyslu. Vzhledem k rychlému bohatnutí Asiatů se předpokládá další výrazný růst zájmu o televizory, počítače, telefony a další elektroniku. Dlouhodobý graf ukazuje, že cena stříbra je v současnosti pořád daleko od historického maxima, které bylo dosaženo na počátku roku 1980.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena stříbra by v nejbližší době mohla ještě stoupnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 24 USD na 27 USD za trojskou unci.

Hlavní důvody pro růst ceny stříbra

1.

Stříbro - produkce

Globální průmyslová produkce dosáhla předkrizové úrovně – celosvětová průmyslová výroba v posledním roce roste a už byla pokořena produkční úroveň z před krize v letech 2008 a 2009. Zásluhu na tomto vývoji mají zejména rozvíjející se země. Jejich ekonomiky se za pomoci růstu domácí poptávky a rozsáhlé vládní pomoci velmi rychle zotavily z náhlého poklesu exportu a investic. Vůči krizi se ukázaly být odolné především asijské země. Čína a další státy jihovýchodní Asie v současnosti dosahují rekordní úrovně výroby a exportu.

Vzhledem k rostoucím objednávkám se neočekává náhlé obrácení trendu. Pro stříbro je expanze celosvětového průmyslu dobrá zpráva, protože přibližně polovina jeho spotřeby jde na vrub výrobních podniků. Důležité je také doplňování zásob vstupního materiálu. V recesi firmy redukovaly náklady a vyprázdnily sklady. V současné hospodářské expanzi je doplňují zpátky na úrovně, kde nehrozí nečekaný nedostatek surovin pro výrobu.

2.

Prodeje elektroniky prudce rostou. Pro stříbro je velmi důležitý vývoj v elektrotechnickém průmyslu, který má na svědomí přibližně čtvrtinu celkové spotřeby tohoto kovu. Asociace výrobců polovodičů uvedla, že hodnota celosvětových prodejů polovodičů, což jsou součástky nezbytné při výrobě elektroniky, dosáhla v srpnu 25,7 miliardy USD (jedná se o 3měsíční průměr). To je o přesvědčivých 33 procent více než minulý rok. Za prvních 8 měsíců tohoto roku byly tržby 195 miliard USD, přičemž ve stejném období minulého roku se prodeje pohybovaly na úrovni 135 miliard dolarů.

Prezident asociace Brian Toohey uvedl, že prudký růst poptávky po polovodičích je způsoben zvýšením prodejů počítačů a mobilních telefonů. Pohled na jednotlivé regiony odhaluje, že vzestup prodejů polovodičů byl v posledním roce zaznamenán zejména v Asii. Její spotřeba tvoří více než polovinu celosvětové poptávky.

reklama
reklama