Kolísání ceny mědi: Spekulanti znepokojují šéfy průmyslu - 1. díl

| Vladimír Hobza

Hedgeové fondy a další velcí investoři vždy hledají nové příležitosti k zúročení svého kapitálu. Měď nyní láká hodně spekulativních peněz, což se projevuje kolísáním ceny. Klíčová průmyslová odvětví varují před následky těchto pohybů.

Důl Chuquicamata

V severním Chile, na náhorní plošině pouště Atacama, vyhloubily těžební stroje obří díru. Kráter je tři kilometry široký a téměř kilometr hluboký. Roste každým dnem. A jak roste, chilský stát se stává bohatším. Důl na okraji And se jmenuje Chuquicamata. Patří státem vlastněné společnosti Codelco a je 700 kilometrů od dolu San José, kde bylo letos uvězněno 33 horníků.

Šest procent veškeré světové mědi pochází z Chuquicamaty, jednoho z největších světových povrchových dolů. Stroje se lopatami velikosti menšího domu zakusují do země a nakládají rudu na speciálně upravené nákladní vozy, z nichž každý uveze až 400 tun. Na povrchu je ruda rozdrcena na prášek; lze získat tunu čisté mědi z každých 100 tun rudy.

Jeden den se tuna mědi obchodovala na komoditních burzách za 8 100 dolarů. Manažer Rodrigo Toro vidí aktuální cenu na obrazovce svého počítače. O den dříve byla cena téměř o 200 dolarů vyšší. "Trh se stal velmi volatilním," říká.

Divoké pohyby nahoru a dolů

Torova kancelář je asi 1 200 kilometrů jižně od Chuquicamaty, v 10. patře budovy centrály Codelco v Santiagu. Vše, co zde je, je vyrobeno z mědi – pulty v hale, zábradlí i výtahy. Kovová vlákna jsou dokonce vetkána do ručníků v koupelně.

Kdysi by trvalo celé týdny, aby se tržní cena mědi pohnula podobně, jako dnes během jediného dne. Změny ceny v tomto rozsahu by Tora a jeho kolegy velmi znepokojovaly. Hovořilo by se o varovném signálu pro celou globální ekonomiku. Ale dnes tyto divoké vzestupy a pády nikoho nepřekvapují. Letos cena za tunu narostla ze 6 400 dolarů v únoru na 8 000 dolarů v dubnu, pak se vrátila na 6 100 dolarů a nyní se dere nahoru na 8 900 dolarů, což je rekordní úroveň.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Kov se stal předmětem spekulací, měď je obchodním artiklem spekulantů. Pohyby cen mají stále méně co do činění se samotným produktem. Cena je určována jinde – například v New Yorku.

LONG nebo SHORT?

Na Manhattanu, pouhý blok od Ground Zero, sedí 12 mužů u kulatého stolu v místnosti bez oken. Kdyby neměli všude spoustu obrazovek a digitálních panelů s čísly a grafy, zdálo by se, že jdou hrát poker. Ale tito muži jsou obchodníci s mědí, kteří se shromáždili na New York Mercantile Exchange (NYMEX), největší světové burze komoditních futures.

reklama
reklama