Kolísání ceny mědi: Spekulanti znepokojují šéfy průmyslu - 2. díl

| Vladimír Hobza

Hedgeové fondy a další velcí investoři vždy hledají nové příležitosti k zúročení svého kapitálu. Měď nyní láká hodně spekulativních peněz, což se projevuje kolísáním ceny. Klíčová průmyslová odvětví varují před následky těchto pohybů.

Tento článek je pokračováním prvního dílu.


měď

"Hloupé děti" a gambleři

Existují tři skupiny, které řídí obchodování s futures mědi, každá svým vlastním způsobem.

Členové první skupiny se chovají tak, jak si představujeme primitivní hráče. Expert na měď Sven Müller-Thurau popisuje tyto lidi jako "hloupé děti", i když ví, že je řada z nich velmi nadaných matematiků. Jen nakupují a prodávají – a snaží se vydělat.

Druhá skupina používá deriváty na měď tradičním způsobem. Tito lidé, označovaní jako "hedgers", si chtějí předem zajistit ceny surovin pro své firmy. To, co dělají, je forma spekulace, která byla běžná po generace. Je to způsob, jakým se zemědělci chrání před důsledky ztráty úrody, a způsob, jakým se společnosti chrání proti úrokovému a měnovému riziku. Poslední dobou se tak chrání proti riziku změn ceny komodit.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

A pak je třetí a nejdůležitější skupina spekulantů, kteří stojí v současné době za pohyby na trhu. Hedgeové fondy s miliardami dolarů, banky jako Goldman Sachs, mezinárodní dodavatelé komodit jako Glencore, a penzijní fondy jako CalPERS (California Public Employees' Retirement System). Tito hráči jsou dostatečně velcí, aby si mohli dovolit oddělení se specialisty, kteří se snaží "přečíst trh" dříve, než to zvládnou ostatní.

Velká ryba v malém rybníku

Čína, zdaleka největší světový spotřebitel mědi, je pro trhy záhadou. Obchodníci ze západu v podstatě nejsou připuštěni na burzu v Šanghaji. Nikdo přesně neví, kolik mědi skutečně bylo spotřebováno a kolik je zásob. Nikdo se nechce spoléhat na oficiální čísla.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Jak ukazuje případ Číny, existují na trhu s mědí podezření z manipulace. Jednotliví hráči se snažili opakovaně stáhnout velké množství kovu z trhu, aby uměle vytvořili nedostatek a vyhnali ceny nahoru.

reklama
reklama