Uran: Investiční megatrend pro příští desetiletí

| Andrej Rády

Jaderná energetika ustojí nástup alternativních zdrojů. Fotovoltaické, větrné i vodní elektrárny budou v některých částech světa více než jen módní záležitostí, jádro však postupně nahradí fosilní paliva na místě hlavního zdroje energie. Celý sektor v čele s uranem tak lze přirovnat ke zlatu na přelomu tisíciletí – kdo nekoupí, prohloupí.

Vývoj ceny uranu

Před deseti lety byly hlavním trendem mladé trhy a komodity v čele se zlatem. Dnes, když pomineme inflaci, která ovlivňuje prakticky všechny třídy aktiv, je podobným trendem jaderná energetika. Stačí uvážit klimatické změny a tzv. peak oil, tedy vrchol v těžbě ropy, a jádro vychází z této rovnice jako správné řešení.

Ochránci přírody posledních 30 let brojili proti jádru, což vyústilo v nechuť většiny západních zemí podporovat výstavbu dalších jaderných elektráren. Ty se staly téměř nevhodným termínem ve slovníku "moderního Evropana".

To je ovšem skvělá správa pro investory, kteří se jádra neštítí, protože je pravděpodobné, že se trh s uranem a celý sektor jaderné energetiky nacházejí někde na počátku mnohaletého boomu. Jak jinak než podporou jádra by totiž chtěly vlády vyspělých zemí nahradit nevyhovující uhelné elektrárny v příštích letech a desetiletích?

Náš malý "Temelínek"

Strmý růst v sektoru ještě nezačal, ale s přílivem investic k němu dojde. Technologický rozvoj pak nejspíš umožní to, aby každé město mělo svou malou jadernou elektrárnu. Energetická soběstačnost tak získá nový rozměr, který bude vyhovovat přísným ekologickým požadavkům.

Investoři do nukleární energie, především do uranu, se mohou radovat. Po strmém dosažení vrcholu v roce 2007 jsou ceny této suroviny stále velice atraktivní pro dlouhodobou investici.

Uran: Tříletý medvědí trh končí

  • 1
  • 2
reklama
reklama