Solární energetika aneb průšvih po česku

| Zuzana Luňáková

Hrozba miliardových arbitráží, solární spekulanti, kteří své elektrárny prodali se stamilionovými zisky, drobní podnikatelé, jimž teď hrozí bankrot, a energie ze slunce coby "nepřítel státu číslo jedna". Takový je dnes pohled na fotovoltaiku. Co mu předcházelo?

Solární elektrárna - ilustrační foto

Elektřina zdraží – domácnostem o 18 procent, firmám o čtvrtinu. Tato zpráva během letních prázdnin vylekala statisíce Čechů. Viník byl jasný – solární elektrárny a jejich příliš štědrá podpora, kterou teď musejí lidé doplácet. Během září pak Energetický regulační úřad sice čísla trochu poopravil, ale i tak vycházelo zdražení proudu na 13 procent.

Vláda tedy začala okamžitě jednat a uvalila na solární byznys daně. Majitelé elektráren postavených v posledních dvou letech budou následující tři roky platit daň ve výši 26 procent. Elektrárny a teplárny pak zaplatí 32 procent z emisních povolenek, které dosud dostávaly zdarma. Domluveno v parlamentu, schváleno a lidé si mohou oddechnout. Zdražení proudu nepřevýší 5,5 procenta.

Falešné uklidnění?

Je však skutečně na místě úleva? Podmínky nastavené v minulých letech, které do slunečního byznysu přilákaly spekulanty, bylo určitě potřeba změnit. Navíc, výkupní cena více než 12 Kč/kWh ostře kontrastuje s cenou tržní na úrovni 1,50 Kč/kWh.

Zavedení daně však může přijít Česko příliš draho. Investoři ho totiž chápou jako retroaktivní – tedy neodpovídající garantovaným podmínkám, a ti zahraniční se svého práva chtějí domoci pomoci arbitráží. Ty jsou vyčísleny na desítky miliard – padají i čísla převyšující 260 miliard korun. Naproti tomu samotné zdanění energie ze slunce přinese do rozpočtu "pouze" zhruba 4 miliardy.

"My se domníváme, že ztráta na straně státu z budoucích arbitráží bude vyšší, než je tento zmiňovaný příjem," říká Jakub Hájek, advokát společnosti Glatzová & Co. Odvolává se na analýzy bank a porušení garance patnáctileté návratnosti investic či garance zachování výnosů. Navíc prý srážková daň odporuje závazkům Česka, které vypovídají ze smluv uzavřených s dalšími evropskými i mimo evropskými státy. Takových smluv je zhruba 80.

Právníci žhaví dráty

Připomeňme, že Česko není zrovna mistr ve vyhrávání arbitráží, a navíc tentokrát panuje na straně advokátů vzácná shoda: "Šance investorů na úspěch v arbitráži je reálná."

Právníci už žhaví telefonní linky a zahraniční firmy, které Česko dosud třeba opomíjely, se snaží nějaké to pole ještě rychle odkoupit – samozřejmě pod cenou. Arbitráže se totiž jeví jako ještě výnosnější byznys než samotná investice do energie ze slunce. "Valí se na mě telefonáty každý den, různé e-mailové zprávy, kde nabízejí zahraniční i místní právní služby, dokonce jsou i firmy, které odkoupí naše projekty. Zahraniční firmy, které půjdou do arbitráže. A je to opravdu teď spousta, spousta různých nabídek, spousta hyenismu, který se kolem toho točí," potvrzuje Michal Gärtner z Photon Energy – firmy, která nejen dodává solární komponenty, ale zároveň se stala majitelem několika solárních elektráren.

reklama
reklama