Výprodej na dluhopisech dává investicím do komodit jiný rozměr

| Ole S. Hansen

Komoditní trhy předvedly v prvním prosincovém týdnu silný růst a také předpovědi pro rok 2011 naznačují, že bude pro komoditní sektor pozitivní. Na zlatě jsme viděli nová maxima a ropa WTI se poprvé po 26 měsících podívala nad 90 USD za barel.

Nejlepší výkon za uplynulé dva týdny předvedlo kakao, především díky nejistotě pramenící z nedávných voleb v Pobřeží Slonoviny. Dále zaujaly měď (díky obavám z nedostatku nabídky v roce 2011 v kombinaci s uvedením měděného ETF) a zemní plyn, kterému pomohlo chladné počasí.

Týdenní výkonnost jednotlivých komodit

Ropa WTI následovala minulý týden evropskou ropu Brent nad 90 dolarů. Maxima dosáhla na ceně 90,76 USD, poté investoři vybrali zisky a ropa se propadla o 3 procenta. Tento růst znamenal dosažení 50procentní úrovně návratu z výprodeje, kdy ropa klesla ze 147,27 na 33,20. Zajímavostí je, že tento propad se udál během 97 dní, přičemž návrat na polovinu zatím trval 663 dní.

Americká ropa

10denní rally přišla zrovna v době, kdy dolar posiloval a zvláště silně postihl spotřebitele v lokálních měnách. Za růstem nyní stojí hlavně očekávání změny situace na trhu, poptávka se totiž zvýšila nejvíce za 30 let. Tento růst poptávky, který byl zřetelný zejména v posledním čtvrtletí, způsobil, že se poprvé za dva roky dostala spotová cena nad cenu forwardovou.

Menší likvidita před koncem roku by mohla vyústit ve vyšší volatilitu díky přehodnocování pozic. OPEC, který nabízí 40 procent světové ropy, na setkání 11. prosince dle očekávání nezměnil limity těžby. A to přesto, že cena ropy atakovala horní část jeho komfortní zóny. Negativně může na cenu ropy působit snaha Číny zmírnit inflaci a také stále nevyřešená situace ohledně dluhových problémů některých evropských zemí. Pozitivní dopad mohou mít zprávy ohledně Severní Koreje a chladné počasí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama