Pokud benzin zdraží, zkuste na tom vydělat!

| Boris Tomčiak

Výkonnost energetických surovin zaostávala v letošním roce za jinými komoditami. Od listopadu však v tomto sektoru pozorujeme silné růstové tendence. Obzvláště zajímavý je vývoj v případě benzinu. Jeho cena upravená o efekt rolování se vyšplhala na dvouleté maximum. Důvodem jsou především informace o poklesu zásob ve Spojených státech. V největší ekonomice světa se opět zvyšuje poptávka po pohonných hmotách. Domácnosti se zotavují z recese a navzdory vysoké nezaměstnanosti stoupají prodeje relativně těžkých SUV rychleji než prodeje ostatních osobních vozidel.

Cena benzinu

Pro benzín je důležitý také vývoj v Asii, kde prudce rostou prodeje motorových vozidel. Z tohoto hlediska jsou zajímavé zejména Čína a Indie, které v posledních letech zvyšují množství dovezených pohonných hmot.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena benzinu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 2,3 USD na 2,8 USD za galon.

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit růst ceny benzinu:

1. Silniční provoz ve Spojených státech se díky lepšímu ekonomickému vývoji zvyšuje. Předpokládá se růst spotřeby pohonných hmot.

2. Domácností jsou optimističtější a více utrácejí. Opět rostou prodeje SUV a terénních vozů, což jsou automobily s relativně vyšší průměrnou spotřebou.

3. Zásoby benzinu v USA poklesly. Důvodem je nižší využití rafinérií v důsledku podzimní údržby. Taktéž vzrostl export.

4. Asijské rozvíjející se trhy zvyšují dovoz pohonných hmot, protože nemají vybudované dostatečné rafinérské kapacity. Poptávka po benzinu a naftě v tomto regionu výrazně roste.

5. Globální automobilový trh se již zotavil z recese a prodeje motorových vozidel stoupají. Spotřeba pohonných hmot by díky tomu měla stoupat.

Možná rizika pro růst:

1. Volné produkční kapacity amerických i evropských rafinérií jsou pořád velmi vysoké. Na růst ceny benzinu mohou producenti zareagovat poměrně rychlým zvýšením jeho nabídky na trhu.

2. Centrální banky a vlády rozvíjejících se zemí se obávají nadměrné inflace, proto v posledních měsících utahují měnovou i fiskální politiku. Tempo růstu spotřebitelské poptávky v těchto státech se proto může snížit.

3. Míra nezaměstnanosti v USA i Evropě je velmi vysoká. V případě jejího setrvání blízko současných úrovní mohou domácnosti podlehnout pesimismu, což by se negativně projevilo i na využití silniční přepravy.

Jak investovat do benzinu? Specifikace kontraktu na benzin:

  • Futures na benzin (RBOB Gasoline) na burze NYMEX

  • Měsíc dodání leden 2011 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 42 tisíc galonů

  • Kurz v USD za galon

  • 1 bod = 42 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 42 000 USD)

  • Margin 5 880 USD/kontrakt

reklama
reklama