Fyzické zlato láká kupující i prodejce

| Daniel Kuchta

Zlato se stalo jedním z investičních hitů roku 2010. Na zlatou horečku samozřejmě reagují také různí prodejci, takže koupit fyzické zlato dnes vlastně není problém. Je to však výhodné?

Zlaté šperky

Zlatá horečka stoupá. Žádný jackpot však na nikoho nečeká, to jen cena zlata se drží na maximech a podle odborníků je bude dál atakovat a překonávat. Jako vždy v takové situaci, i dnes se analytici předhání v tom, kdo nasadí laťku výše a kdo bude dělat na veřejnost dojem více bombastickou předpovědí. Odhady ceny přes 1 600 dolarů za trojskou unci do konce roku nebo jednodenních pohybů o více než 100 dolarů vyvolávají hrůzu, ale o tom jindy.

V každém případě současná situace na trhu vede k tomu, že investoři, ať už retailoví, nebo institucionální, nakupují drahé kovy v čele se zlatem ve velkém. Jak se prý vyjádřil bývalý šéf Svazu německého průmyslu Hans-Olaf Henkel (mimo jiné iniciátor myšlenky o rozdělení eura na dvě měny), "je stále těžší a těžší najít bezpečnostní schránku na pronájem v německé bance, protože lidé je plní zlatem a stříbrem."

Na tuto situaci samozřejmě reagují také různí obchodníci, kteří nabízejí investiční zlato jako ideální investici v dobách nejistých, společně se zajímavým výnosovým potenciálem.

Jakápak likvidita?!

Jednou z největších výhod, kterou obchodníci při investici do fyzického zlata deklarují, je dobrá likvidita. Je to však spíše marketingový tah. Dobrá likvidita možná platí u investičních produktů navázaných na zlato (futures, opce, CFD, ETF, certifikáty apod.), které se obchodují na komoditních nebo jiných burzách prakticky nepřetržitě. U některých mají investoři vcelku příznivý spread prakticky při jakékoli ceně, a poplatky také nemusejí být nijak závratné.

U fyzického zlata prakticky všechny tyto výhody padají, pokud investor neinvestuje statisíce korun.

Fyzický nákup zlata ve skutečnosti nepředstavuje nijak likvidní investici a vzhledem k poměrně velkým rozdílům nákupních a prodejních cen jde spíše o záležitost s dlouhým investičním horizontem. K nákupní ceně si obchodník přidá poměrně velkou marži, která tvoří velké procento z celkové ceny zejména u malého množství nakoupeného kovu. Na investici do fyzického zlata je tak lepší pohlížet jako na stabilizační prvek portfolia, resp. rezervu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama