Stříbro: Jak investovat do komoditního hitu?

| Pavel Hála

Při investici do fyzického stříbra existuje několik možností. Můžete nakoupit od firmy, která přímo obchoduje s drahými kovy. Těch, které se specializují primárně na stříbro, u nás moc není. Existují však výjimky.

Stříbrné cihly

Nebo lze nakoupit na sekundárním trhu od fyzických osob, tj. prostřednictvím různých aukcí nebo inzerátů. To může být poměrně nebezpečné, protože nevíte, od koho kupujete. Nemáte tedy záruku, že po zaplacení své zboží uvidíte. Zvláště u větších objemů je tedy lepší využít služeb nějaké firmy.

Na co si dát pozor?

Je dobré vědět, s kým jednáte. Založit si firmu je dnes snadné, může to udělat kdokoli. Vyhlédněte si tedy zavedenou společnost, která má u nás nějakou historii. Velmi moudré je také prohlédnout si firemní prezentaci na webu a podívat se, zda firma veřejně ukazuje, kdo za ní stojí. To je známka solidnosti, protože pak víte, že jednáte se skutečnými lidmi, a ne s nějakým anonymem.

Dále si všimněte, zda firma nabízí zpětný odkup svého zboží. I když nabízená cena kvůli složitosti zdejšího trhu nemusí být výhodná, sám fakt ochoty odkoupit nabízené zboží je známkou toho, že si firma stojí za tím, co prodává. Dále platí klasické věci, kterých by si měl člověk všímat při nákupu čehokoli – zda je cena zboží konečná a neobsahuje nějaké skryté přirážky, jak firma jedná se zákazníky apod.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Odkup stříbra

Se zpětným odkupem je to u nás trochu problematické. Je to dáno tím, že trh se stříbrem je nejen u nás, ale i v Evropě velmi malý. Obchodníci tedy často musejí, zvláště při větších objemech, spolupracovat na výkupu se zahraničními partnery, do čehož se pochopitelně promítají spediční a jiné náklady.

  • 1
  • 2
reklama
reklama