Kovy, které se letos vyplatí víc než zlato

| Andrej Rády

V roce 2009 zazářilo zlato svými historickými maximy. V jeho stínu však rostla cena dalších kovů. A dokonce výrazně rychleji než cena zlata. Platina, zinek, nebo třeba měď, to jsou ty pravé metalové hity pro rok 2010.

JPMorgan Natural Resources
Smith & Williamson Global Gold a Resources
Cena niklu

Loni se kovům celosvětově velice dařilo. Poptávka z rozvíjejících se zemí v čele s Čínou vyvážila pokles zájmu ve vyspělých ekonomikách.

Zlato potvrdilo svou odolnost, i díky klesajícímu dolaru se dostalo na svá maxima. Funguje jako zajištění proto případným výkyvům trhu. I přes malou průmyslovou využitelnost bude dál v hledáčku investorů.

Podle statistik Financial Express se dařilo také fondům, které mají ve svých portfoliích drahé a základní kovy. Například fond JPMorgan Natural Resources zhodnotil za uplynulých 12 měsíců o 113 procent. Ve stejném období si připsal další fond Smith & Williamson Global Gold & Resources 97 procent.

Ve stínu zlata

Podle manažera Iana Hendersona z fondu JPM Natural Resources však zlato za rok posílilo "jen" o 30 procent, zatímco některé jiné kovy bezpečně zdvojnásobily svoji hodnotu. Mají tedy investoři hledat alternativy?

Merrill Lynch Wealth Management pro letošní rok doporučuje zaměřit se na vzácné a základní kovy. Očekává, že měď a nikl budou dál posilovat díky zájmu z rozvíjejících se zemí.

Cena niklu loni kolísala, ale letos má znovu růst. Podle společnosti Roskill Information Services, která se zabývá výzkumem trhu s nerostnými surovinami, vzroste v roce 2010 spotřeba niklu zhruba o 7 procent. Může za to především předpokládaný 8procentní růst výroby nerezové oceli.

Henderson poněkud mírní tento optimismus. "Při výrobě nerezové oceli je možné nikl nahradit, což se i v určitém objemu výroby děje." Navíc podle něj nikl aktuálně hodně posílil, a tak letos zřejmě nepřekročí jeho růst úroveň 15 až 20 procent. Bude záležet na míře světového ekonomického oživení.

  • 1
  • 2
reklama
reklama