Komodity: Doba levné ropy je pryč

| redakce

Trh s ropou zažil nejdrastičtější pokles poptávky od 80. let minulého století, přičemž nabídka je evidentně dostatečná. Čeká nás další "ropný šok" v roce 2012?

Ronald Stöferle

Analytici rakouské Erste Group očekávají v první polovině roku 2010 ceny ropy mezi 90 a 100 dolary za barel, ve druhém pololetí naopak pokles, který průměrnou letošní cenu ropy udrží okolo 72 dolarů za barel.

"Domníváme se, že cena ropy je evidentně přemrštěná. I když se poptávka významně zvýšila – zejména v rozvíjejících se zemích – je ještě pod svým maximem. Kromě toho jsme kritičtí vůči slepé víře v čínskou ekonomiku jako motor oživení a růstu. Čína nemůže být a nebude jediným motorem globálního oživení, a ani jedinou nadějí na zvýšení poptávky po ropě," říká komoditní analytik Erste Ronald Stöferle. "Strukturní problém ropy se v posledních měsících evidentně zmírnil a my se domníváme, že diskuze o ceně ropy by se měly znovu zaměřit na stranu nabídky."

Pomohou mladé trhy světové poptávce po ropě?

Globální stimulační opatření přijatá vládami a centrálními bankami a téměř celosvětová politika prakticky nulových úroků vyvolaly v roce 2009 znovuoživení investic do komodit. Podle zprávy Barclays zaznamenala oblast komodit v loňském roce příliv investic převyšující 60 miliard USD.

Dalším důvodem zvyšující se ceny ropy byl samozřejmě slabý dolar. Pětiletá korelace cen ropy a kurzu EUR/USD jsou nyní na hodnotě 88,2 %.

Cena ropy po započtení inflace

Ropa za 80 USD = levná ropa?

Iluze "nízké" ceny ropy pravděpodobně vychází ze skutečnosti, že mnoho subjektů na trhu považuje historické maximum téměř 150 USD za výchozí hodnotu.

Dnešní cena ropy však převyšuje dlouhodobý průměr ve výši 30,9 USD a medián ve výši 24 USD o více než 100 %. I při zohlednění inflace je dnešní cena ropy vysoká.

reklama
reklama