Cenu ropy ženou nahoru budoucí očekávání rostoucí poptávky

| Ole S. Hansen

Krátce předtím, než naděje na politické vyřešení problémů řeckého státního dluhu poskytly akciím další podporu v růstu, dosáhlo euro nového minima v roce 2010.

Dolarový index, který srovnává hodnotu dolaru s hodnotou šesti hlavních světových měn, dosáhl před uzavřením dohody mezi hlavními představiteli eurozóny, nového desetiměsíčního maxima, přičemž hlavní zásluhu na tom měl pokles hodnoty eura. Tomu nepomohla ani zpráva, že ratingová agentura Fitch snížila Portugalsku kreditní rating na AA-. Ekonomický sentiment v Německu a v eurozóně sice ukazuje známky zlepšení, to ale můžeme přičíst hlavně rostoucímu exportu v důsledku slabého eura.

Zlato minulý týden také zaznamenalo negativní vývoj a testovalo hladinu 1085 USD. Pokud cena platně zavře pod touto úrovní, otevírá to prostor pro pokles na minima roku 2010, tedy na cenu 1045 USD. Pokračující rally na dolaru měla zatím jen omezený dopad, ale vzhledem k tomu, že trh vytváří stále nižší maxima, je korekce na spadnutí. Krátkodobě by riziko korekce mohl minimalizovat růst na 1110 USD. Pozitivním faktorem je nedávné zvýšení fyzické poptávky ze strany Číny.

Cena ropy je uvězněná v pásmu 80 až 83,50 USD, přičemž pokus o proražení směrem nahoru se během března třikrát nezdařil. Objem spekulativních dlouhých pozic (na růst) dále roste, CFTC zveřejňuje tato data každý pátek. Nedávné maximum ve výši 135 000 lotů dosažené během ledna bylo následované korekcí, během které cena ropy ztratila 15 USD.

Ačkoliv výhledově upřednostňujeme průraz směrem nahoru, bude hodně záležet na tom, pro jaký směr dalšího vývoje se rozhodne dolar. Zpětná rally na euru a následně pohyb výše na ceně ropy ukazují, jak pevně stojí vývoj dolaru u kormidla vývoje trhů. Při průrazu ceny 83,50 USD je dalším cílem hodnota 85,90 USD a při poklesu pod 78,80 USD hrozí pokles až na 76,30 USD s tím, že riziko dalšího poklesu zůstává stále veliké a to především díky vysokému objemu dlouhých spekulativních pozic.

Na oživení na trhu s ropou má velký podíl poptávka z Asie a OPEC čeká, že další měsíc poptávka opět poroste a to primárně v Číně a rozvíjejících se ekonomikách. Budoucí očekávání ženou cenu nahoru. Přestože ropa s dodáním v příštím měsíci se obchoduje téměř na stejné úrovni jako na konci roku 2009, očekávání ohledně růstu forwardových cen za poslední tři měsíce významně vzrostlo.

Komoditní index CRB klesl pod únorové minimum na 269 bodech a ztratil od začátku roku 5,1 %, přičemž k tomuto negativnímu vývoji přispěly hlavně zemědělské komodity. Cukr, kakao, sojové boby, kukuřice a pšenice zaznamenaly zatím v letošním roce dvouciferný pokles.

  • 1
  • 2
reklama
reklama