Cesty zlata a dolaru se rozdělují, vzájemná závislost slábne

| Ole S. Hansen

Zavírání krátkých pozic na eurodolaru bylo před Velikonocemi náhle zastaveno díky obnoveným obavám o schopnost Řecka splatit svoje dluhy. Dolar díky tomu našel ztracenou půdu pod nohama.

Ekonomický výhled mimo Evropu se postupně zlepšuje a investory trápí nejistota ohledně toho, jaké téma bude určovat směr trhů v blízké budoucnosti. Výnos řeckých státních dluhopisů dramaticky vzrostl, zvláště dvouleté výnosy se zvýšili o 2,5 % a dosáhly během týdne úrovní, na které se nepodívaly 12 let. Aktuální data ukazují, že ekonomické oživení v kontinentální Evropě je pomalé. Chuť k riziku přesto zůstává relativně vysoká.

Ropa na nových maximech

Ropa WTI dosáhla nových maxim nad 87 USD. Po oznámení výše zásob, které rostou už 10 týdnů v řadě, však došlo k vybírání zisků, což poslalo cenu ropy zpět na lednová maxima, na cenu 83,95 USD.

Cena ropy

Technicky tak vzniklo nové pásmo, ve kterém se ropa může obchodovat. Podpora je na úrovni 84 USD a 83 USD. Rezistenci představuje 87 USD a důležitou hladinu představuje 90 USD.

OPEC nedávno vyjádřil spokojenost s cenami ropy mezi 70 a 80 USD za barel, protože organizace si je dobře vědoma, že další nárůst ceny by mohl ohrozit globální hospodářské oživení. Nárůst ceny v této fázi oživení by totiž zvýšil obavy o dvojitý pokles ceny ropy.

Na evropské spotřebitele navíc už doléhají vyšší ceny energií. K těm přispělo i oslabující euro proti dolaru a experti čekají, že tento trend bude v následujících týdnech pokračovat. Hlavní banky na Wall Street předpovídají trojcifernou cenu ropy, což by v případě nízké inflace a nerostoucích výnosů na dluhopisech nebyl příznivý scénář.

Vývoj ceny zlata a páru EURUSD

Zlato a dolar

Zlato pokračovalo minulý týden ve vývoji nezávisle na hodnotě dolaru. Na trhy se vrátila averze k riziku díky obnoveným obavám o řecký dluh, což podpořilo jak zlato, tak dolar. Dostaly se na nová maxima a prolomily pásmo, v kterém se několik týdnů obchodovaly. Jak zlato, tak dolar mají za sebou nejlepší týden za poslední tři měsíce.

Po většinu roku 2009 (s výjimkou prvního kvartálu) táhly inflační očekávání nahoru jak cenu dolaru, tak zlata. Inverzní vztah mezi nim platil až do ledna, kdy začaly narůstat obavy o vývoj státních dluhů, což poskytlo podporu jak ceně zlata, tak dolaru, které minulý týden rostly a zlato v eurovém vyjádření dokonce dosáhlo nových maxim.

  • 1
  • 2
reklama
reklama