1, 2, 3, 4, 5, 6 důvodů, proč půjde cena kávy nahoru

| Boris Tomčiak

Káva se v posledních měsících dostala do našeho hledáčku zajímavých investičních příležitostí. Důvodem jsou především silné fundamentální informace. V průběhu následujících 5 let hrozí nedostatek kávy na trhu, protože farmáři nemají zájem o pěstování této zemědělské komodity.

Příčinu jejich nezájmu musíme hledat v relativně nízké ceně, ze které vyplývá malý zisk pro pěstitele. Pro kávu jsou velmi příznivé i informace o zoufalých snahách vietnamských farmářů zadržovat úrodu a vyvolat tak zdražování.

Co se týče spotřeby, ta permanentně roste. Tahounem růstu poptávky se stávají asijské země, které doteď upřednostňovaly jiné nápoje. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že výhled pro kávu je v současnosti velmi příznivý.

V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zhodnocení ze současné úrovně 137,5 US centu na 160 US centů za libru.

káva graf

Hlavní důvody pro růst ceny kávy:

1.

Nedostatečná produkce je dlouhodobý problém – Nestor Osorio, ředitel International Coffee Organization, upozornil na konci února na vznikající deficit kávy na světových trzích. V posledních pěti letech byla průměrná globální produkce kávy přibližně 123 miliónů žoků. To však nedokáže uspokojit celou spotřebu, která se v roce 2000 pohybovala na úrovni 104 milionů žoků, v roce 2005 to již bylo 115 milionů a v minulém roce se celosvětově spotřebovalo 132 milionů žoků. Průměrné roční tempo zvyšování poptávky dosahuje 2,6 procenta. Díky mírné návykovosti na tento nápoj a růstu celosvětové populace se v následujících letech nepředpokládá obrácení nastoleného trendu. Osorio dokonce varoval, že v průběhu pěti let může nastat deficit v rozsahu 20 milionů žoků.

káva produkce vs. poptávka5

2.

Zásoby kávy prudce klesají – nízká produkce zapříčinila, že zásoby kávy v uplynulých letech výrazně propadly. Na počátku tisíciletí přesahovaly 50 milionů žoků, v roce 2005 bylo ve skladech 41 milionů a v současnosti dosahují zásoby historického minima 17 milionů žoků. Poměr zásob ke spotřebě propadl na alarmujících 13 procent. Pro představu v případě pšenice se tento poměr pohybuje v posledních letech mezi 25 až 30 procenty a snížení na 20 procent v roce 2007 vyvolalo zdvojnásobení její ceny. Nestor Osorio uvedl, že v exportních zemích jsou sklady prakticky prázdné a většina zásob se koncentruje ve státech, které kávu musejí dovážet. Jelikož se v letošním roce neočekává přebytek produkce kávy nad spotřebou, tak by zásoby měly dál propadnout.

reklama
reklama