Zlato jako dlouhodobá jistota - investiční doporučení

| Petr Čermák

Na trzích vládnou turbulence. Investory straší bankrotující Řecko a velikost dluhu některých států eurozóny. Volatilita prudce narostla a nervozita opět převzala otěže. Z toho zlato jako tradičně těží, a to i přes posilující dolar, který jde tradičně proti ceně drahého kovu. A zlatu by se mělo dařit i v příštích měsících.

Podporují ho primárně poslední kroky eurozóny, která schválila bezprecedentní záchranný balík pro předlužené státy. Dále rozhodnutí ECB monetizovat dluhy nákupy státních dluhopisů, rekordně nízké úrokové sazby ve světě, uvolněná monetární politika Fedu a zvyšující se riziko státních bankrotů. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že střednědobý až dlouhodobý výhled je příznivý.

Doporučujeme nakupovat zlato po korekci na 1 200 dolarech za unci. V časovém horizontu 3 až 9 měsíců očekáváme zhodnocení na 1 440 dolarů.

A jaké jsou hlavní důvody pro růst ceny zlata?

1. Rostoucí riziko státních bankrotů

Zadlužení jednotlivých zemí

Snaha o záchranu ekonomik a pracovních míst vedla ve světě ke stimulačním balíčkům v řádu stovek miliard dolarů. Zadlužování jednotlivých zemí se dramaticky zvyšuje. Jakmile současné balíčky vyprchají a nedojde k nastartování ekonomického růstu, budou pravděpodobně následovat další. Vysoká nezaměstnanost v kombinaci se slabým hospodářským růstem je totiž politicky nepřijatelná.

Recese navíc způsobila výpadky na příjmové straně, což situaci zhoršuje. Krize definitivně oddělila nezodpovědné od zodpovědných. Země, které si v minulosti žily nad poměry a nedbaly fiskální disciplíny, se nyní potýkají s vážnými problémy. Příkladem za všechny je Řecko, které by bez zásahu států eurozóny zbankrotovalo. V závěsu jsou země jako Portugalsko, Španělsko nebo Itálie. Jásat rozhodně nemůže ani Velká Británie, jejíž celkové zadlužení je jedno z největších na světě.

Cesta z problémů není snadná. Země, které mají vlastní měnu, mohou problémy "vyřešit" tištěním peněz, což povede k devalvaci měny a následně k inflaci. Státy eurozóny mají mnohem obtížnější pozici. Záchrana zemí na pokraji státního bankrotu bude vyžadovat další finanční prostředky a s největší pravděpodobností povede k většímu zadlužení těch, kteří byli v minulosti zodpovědní.

Oficiální dluh a celkové závazky

Bezpochyby se však najdou tací, kterým se situaci vyřešit nepodaří. Kdo spoléhá na schopnosti politiků vypořádat se s problémy, bude zklamán. Pod jejich taktovkou totiž předlužení států vzniklo. Populistické sliby v kombinaci s neefektivností státních aparátů vedly k rekordním dluhům.

Nyní se hledají viníci jinde. Obviňovány jsou finanční trhy, spekulanti, ratingové agentury a další. Jakmile začnou jednotlivé země bankrotovat, důvěra občanů ve stát a v tištěné peníze poklesne a lidé začnou vyhledávat uchovatele hodnot. Jedním z nich je zlato, které funkci bezpečného přístavu potvrdilo již v minulosti.

2. Bezprecedentní záchranný balík v Evropě

Řecká ekonomika

Krize ve světě se postupně přelila z předlužených spotřebitelů na podniky a nyní se s problémy potýkají jednotlivé státy. Reakci zemí na recesi lze z historického pohledu hodnotit jako bezprecedentní. Centrální banka v USA představila program quantitative easingu, vláda přispěchala se záchrannými a stimulačními balíčky v hodnotě stovek miliard dolarů. Rekordní stimul schválila i Čína a velmi podobná situace nastala i v ostatních zemích.

Evropa (kromě Velké Británie) byla doposud poměrně konzervativní. Vše se ovšem změnilo s hrozícím bankrotem Řecka, který zatřásl základy celé eurozóny. Politici se rázem ocitli pod enormním tlakem, protože s podobnou situací při zakládání jednotné měnové unie samozřejmě nepočítali. Řešením bylo nakonec opět to, co umějí nejlépe – zadlužování se. A to prospívá ceně zlata.

reklama
reklama