Největší ropné katastrofy historie

| Jana Horáčková

Po explozi ropné plošiny Deepwater Horizon, ze které vytéká 5 tisíc barelů ropy denně, se mnozí obávají nejhoršího z hlediska dopadu na životní prostředí a ekonomiku. Zařadí se mezi nejzávažnější ropné katastrofy historie? Více naznačují data americké vědecké agentury National Oceanic and Atmospheric Administration.

Náklady vyteklé ropy jsou vyčísleny cenou 85 USD za barel. Nezahrnují však náklady na vyčištění, míru poškození životního prostředí a ztrátu zařízení, což by přidalo další miliony nebo dokonce miliardy k těmto hodnotám.

M/T Haven - ilustrační foto

10. M/T Haven

Vyteklá ropa: 1 milion barelů

Náklady: 85 milionů USD

V dubnu 1991 utrpěla M/T Haven ničivou explozi, po které se loď rozlomila na dvě části a po třech dnech potopila. K explozi došlo, když loď vykládala ropu na námořní plošinu poblíž italského Janova. Plameny byly vyšší než 100 metrů a zemřelo celkem šest členů posádky.

Úředníci odhadovali, že většina ropy shořela. Ve skutečnosti 290 tisíc barelů vyteklo do oceánu a zasáhlo pobřeží Itálie a Francie.

Odyssey - ilustrační foto

9. Odyssey

Vyteklá ropa: 1,02 milionu barelů

Náklady: 86,7 milionu USD

V listopadu 1988 následkem exploze asi tisíc kilometrů od kanadského východního pobřeží vypustila do moře americká vrtná souprava Odyssey 1 milion barelů nafty. Většina nafty stihla shořet ještě před pokusy o její záchranu.

Amoco Cadiz - ilustrační foto

8. Amoco Cadiz

Vyteklá ropa: 1,6 milionu barelů

Náklady: 136 milionů USD

V březnu 1978 najel tanker Amoco Cadiz na mělčinu. Důvodem bylo poškození kormidla v zimní bouřce. I když byla posádka o možné katastrofě v důsledku omezení provozu varována, nebyla schopna loď zastavit. Z lodi poblíž Portsall ve Francii se vylilo 1,6 milionu nafty, což zasáhlo zhruba 200 kilometrů pobřeží.

reklama
reklama