Kreditní krizi vystřídá krize ropná

| Andrej Rády

BP přiznala, že v době zkázy plošiny Deepwater Horizon neznala prostředky boje se vzniklou ropnou katastrofou. Lehkovážnost ve vztahu k tomuto riziku vyvolává otázky o vztahu firmy k dalším rizikům. Tím největším je hrozba dřívějšího propadu produkce ropy, než se obecně čeká. Ekonomiky závislé na ropě by se tak mohly dostat do pasti, která by se otevřela mezi nabídkou a poptávkou.

BP - ilustrační foto

Dosud byla BP v čele těch, kteří uklidňovali znepokojené ekonomy, že nabídku ropy zajistí mimo jiné právě hlubinná těžba ze dna oceánů. Tento způsob těžby má v tuto chvíli to nejhorší možné PR v podobě miliard dolarů napáchaných škod.

Nejistá budoucnost ropy

BP ve svém každoročním reportu, jenž se zabývá celosvětovou energetickou statistikou, paradoxně uklidňuje veřejnost i investory, že zásoby ropy jsou zajištěny minimálně na 40 let. Nové technologie mají nabízet další a další možnosti těžby z dosud neobjevených, případně neotevřených ložisek. Zásoby ropy tak mají dál růst. Průzkum a nové technologie mají být financovány předpokládanou vyšší cenou suroviny.

Kritici každoročně upozorňují na to, že BP vychází mimo jiné z údajů zemí OPEC, které nejsou důvěryhodné. Navíc nové technologie podle nich pouze zpomalí postupný ústup ropného průmyslu a vyšší ceny ropy nepomohou při mnohaletém výzkumu a budování nových těžebních kapacit. Nabídka ropy, resp. její zásoby, jsou podle nich odsouzeny k propadu.

Akcie BP na newyorské burze

Katastrofa v Mexickém zálivu zasáhla těžce místní ekonomiku a akcie BP i dalších firem v sektoru. Navíc někteří analytici upozorňují na to, že vysoká cena ropy, na kterou BP spoléhá, může vést k problémům ne nepodobným těm, které vyvolala kreditní krize.

Globální energetická krize?

Ta vyvolala nejhorší recesi od dob Velké deprese. Nyní existují obavy z toho, že by nenávratný propad zásob ropy do roku 2015 a možné omezení její produkce ze strany producentů mohly vést ke globální energetické krizi a jejímu následnému odrazu do ekonomik států, které patří mezi největší spotřebitele ropy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama