Bublina na zlatě? Ještě si počkáme

| Milan Tomášek

Investoři v letošním roce nemají zrovna na růžích ustláno. Zatímco v loňském roce kapitálové trhy nabízely spousty zajímavých investičních možností, kde poměr mezi výnosem a rizikem byl dostatečně vysoký, v letošním roce tomu tak není. Řecká krize totiž ukázala nová rizika v souvislosti se státními dluhy, které byly v minulosti považovány za bezrizikové.

Není příliš možností na výběr. Je třeba počítat s tím, že zhodnocení bezpečných konzervativních investic bude oscilovat okolo krátkodobých úrokových sazeb, které jsou na dlouhodobých minimech nejen u nás, ale i ve světě. O něco vyšší potenciál nabízejí dluhopisové trhy, kde nadále preferuji korporátní dluhopisy před dluhopisy státními. Pokud hodláte dosáhnout vyššího zhodnocení, musíte logicky hledat v oblasti vyššího rizika, tj. na akciových, případně komoditních trzích.

V každé odborné knize o investování se dočtete, že akciové trhy dlouhodobě zhodnocují prostředky v průměru o cca 8 % ročně s tím, že výnosy na trhu jsou v kratším horizontu rozkolísané jako střídání ročních období. Chvíli zataženo, chvíli slunečno – akciové trhy totiž přecházejí z býčích (rostoucích) do medvědích cyklů (klesajících). I proto se doporučuje pro akcie dlouhodobý investiční horizont 5 a více let.

Srovnání zlata a amerických akcií

Zlato vs. akcie

Chování zlata je ve srovnání s akciemi velmi zajímavé. Když se akciím nedaří, zlato roste – a obráceně. Za posledních 10 let jsou akciové indexy vyspělých trhů na nule, případně blízko okolo této hodnoty, přičemž cena zlata se zvedla skoro čtyřnásobně.

Je dobře, že čím dál více investorů v ČR objevuje potenciál segmentu komodit, konkrétně drahých kovů. Důvodem jsou stávající makroekonomické podmínky ve světě, které podle mého názoru skončí vysokou inflací (tuto variantu považuji za vysoce pravděpodobnou) nebo odepisováním dluhů (toto prostředí způsobuje nízkou, případně zápornou inflaci). A právě v těchto prostředích se nejlépe chovají drahé kovy – nejen jako pojistka proti inflaci, v případně deflace se vyzdvihuje jejich měnová funkce (je to forma peněz). Akciím se naopak nejlépe daří v prostředí klesající či stabilní inflace.

V posledním období sledujeme zajímavou skutečnost. V zahraničí se profesionální investoři stále více přiklánějí k drahým kovům a věští jim zářnou budoucnost. V případě ČR jsme stále na začátku. Panuje vysoká nedůvěra v něco, co je "zbytečné", nenese úroky a nedá se ani jíst (pozn. papírové peníze se také těžko dají jíst).

  • 1
  • 2
reklama
reklama