Investujte jako Jim Rogers

| Jana Horáčková

Legendární investor Jim Rogers vybírá zisky z Číny, eura a komodit. Cenový cíl 2 000 dolarů za unci zlata není u Jima nic nového. S 11,8% ročním růstem cen zlata a 14% poklesem eura vůči dolaru by se kontrariánský investor mohl rozhodnout prodat zlato a nakupovat eura. Jaké je Rogersovo současné portfolio?

Jim Rogers

Jaký je váš výhled na zlato?

Jim Rogers (JR): Podle mě zlato půjde v příštím desetiletí určitě nahoru. Vlády po celém světě velkou rychlostí znehodnocují peníze, což vždy v historii vedlo k vyšším cenám reálných aktiv. Stejně tomu bude i v tomto případě.

Máte cenový cíl?

JR: Vím, že historické maximum očištěné o inflaci je přes dva tisíce dolarů za unci. Věřím, že se zlato na tuto úroveň během deseti let dostane. Záleží na tom, jak moc budou vlády znehodnocovat měny. Sazby velmi vzrostou. Vidím svět realisticky. Myslím, že mu vlády svými zásahy spíše škodí. Předpokládám, že to bude pokračovat a zlato z toho bude těžit.

Změnil jste cenový cíl u zlata v reakci na evropskou dluhovou krizi?

JR: To je pořád o tom samém. Většina vlád umí pouze jedno, a to tisknout a utrácet peníze, které nemá. Kdykoliv to dělají, znehodnocuje se měna. Dokud si to vlády neuvědomí, plánuji vlastnit zlato a další drahé kovy a reálná aktiva.

Jaké další drahé kovy se vám líbí?

JR: Stříbro je 70 % pod historickým maximem. Zlato tvoří historická maxima. Lidé by se možná mohli podívat na stříbro, platinu a paládium. Paládium je 50 až 60 % pod historickým maximem, platina zhruba 30. Já vlastním všechny čtyři.

Prodáváte je?

JR: Ne. Nakonec se u drahých kovů objeví obrovská bublina. Nevím však, kdy to bude, zeptejte se mě za osm, deset let. Většina býčích trhů končí obrovskou panikou. Jednou bude vlastnit zlato každý. Jednou budou lidé chodit po chodníku a ceny zlata kontrolovat ve výlohách.

Pokud investor nemá zlato, doporučil byste mu nákup na současném vrcholu?

JR: Já bych se zaměřil na drahé kovy, které nerostly tolik. Pokud nevlastníte zlato a z nějakého důvodu nechcete nakoupit jiné drahé kovy, raději počkejte na korekci, a teprve pak nakupte zlato.

Aktuální vývoj cen komodit sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama