Ropa: Trnitá cesta vzhůru

| redakce

Jaký vývoj čeká cenu ropy v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu? A jaké faktory nahrávají růstovému scénáři? Investiční výhled nabízí Ľuboš Mokráš, burzovní analytik z České spořitelny.

Aktuální situace

Cena ropy Brent se po růstu až k 88 USD/brl prudce na krátkou dobu propadla pod 70 USD/brl a poté se vrátila nad 70 USD/brl, nyní kolísá mezi 70 a 80 USD/brl. Důvodů propadu bylo několik, z toho dva jsou hlavní: tržní turbulence související se státním zadlužením v EU (Řecko) a snaha Číny zpomalit přehřívající se ekonomiku.

Současná hodnota podle našeho názoru zhruba odpovídá stavu a perspektivě vývoje světové ekonomiky. Krátkodobě vidíme riziko dalšího mírného poklesu tlačeného obecnou nervozitou na finančních trzích.

spotřeba ropy

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

V měsíčním horizontu by se měla pokračovat spíše opatrná, až pesimistická nálada na trzích. Proto si nemyslíme, že v blízké době dojde ke zřetelnému obratu k růstu, za pravděpodobné spíše pokládáme několikaměsíční vyčkávání na další vývoj situace (především na tempo růstu světové ekonomiky).

Obecné fundamentální faktory by měly ropu spíše podporovat (počítáme s pokračováním globálního oživení, za nepravděpodobné považuje opětovné sklouznutí hlavních světových ekonomik do recese).

Proti rychlejšímu obratu k růstu by naopak měl působit stále poměrně vysoký stav zásob a porušování těžebních limitů v rámci kartelu OPEC. Rizikem je další stupňování tržních turbulencí (zdrojem může být evropský finanční sektor nebo příliš velké zpomalení čínské nebo americké ekonomiky), které by negativně ovlivnilo všechna riziková aktiva.

  • 1
  • 2
reklama
reklama