Je zlato drahé? Kupte si levnější komodity!

| Tomáš Poděbrad

Cena zlata dosáhla během ekonomické krize nových dolarových maxim. Podle většiny analytiků je zlato stále atraktivní, ovšem investoři by neměli přehlížet další komodity. Ceny kovů a zemědělských komodit na rozdíl od zlata klesaly. Proto je správný čas zamyslet se nad investicemi mimo žlutý kov.

Ceny zlata během několika let ze zhruba 250 dolarů vyskočily zhruba o 400 procent na více než 1 250 dolarů. "Tak rychlé změny investorům nedávají velkou jistotu. A přitom právě po ní investoři prahnou," dodává Person.

Vývoj ceny zlata sledujte zde

Zlato je výjimečné

Investoři se mohou zaměřit na jiné komodity. Nemohou však čekat, že naleznou ekvivalent zlata, pokud jde o zhodnocení. "Jako pojistka proti politickým změnám nebo propadům na forexu zatím neexistuje jiná komodita, která by zlato nahradila," podotýká Person.

Lidé investují do zlata v různých dobách a z různých důvodů. Většinou ho využívají k diverzifikaci portfolia.

"V tuto chvíli je zlato jediným aktivem, které konstantně roste. A to na všech trzích v porovnání s ostatními komoditami a měnami. Dokud vlády nevyřeší své dluhové starosti, nejspíše to tak zůstane," říká Cary Pinkowski, ředitel CP Capital Group.

Vývoj ceny rhodia
Vývoj ceny uranu

Rhodium a uran

Aktivita investorů na poli vzácných kovů je poměrně slabá. Rhodium je toho jasným příkladem. Přitom je tento kov na současných cenách mimořádně atraktivní. A bude to tak do doby, než se na něj vrhnou investoři.

Současná hodnota rhodia se pohybuje okolo 2 600 dolarů za unci. Ještě před dvěma roky to bylo téměř 5krát více. Analytici vidí reálnou cílovou cenu rhodia okolo 6 000 dolarů.

Další zajímavou investiční příležitostí je uran. Ceny se z vrcholu, kde byly v roce 2007, propadly až o 70 procent. "Křivka poptávky po uranu je velmi atraktivní. Buduje se totiž mnoho nových atomových elektráren a ještě více se jich plánuje. Myslím, že cena uranu vyskočí během několika let o desítky procent," říká Chris Mayer, editor časopisu Capital and Crisis.

Něco na zub?

Dříve táhly poptávku po zemědělských komoditách především rozvoj a rekultivace půdy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama