Rostoucí cena pšenice a riziko další potravinové krize

| Ole S. Hansen

Zatímco ropa potichu vybočila z pásma, ve kterém se nedávno obchodovala, a zlato našlo podporu, soustředila se všechna pozornost na rostoucí cenu pšenice a její možné dopady na cenu téměř všeho - od sušenek a chleba a až po cenu drůbeže a piva.

Pšenice

Poslední události pustoší světové trhy a v Chicagu vyhnali cenu pšenice o 80 % na úroveň 23měsíčního maxima. Ve čtvrtek dal ceně pšenice další podnět k růstu ruský zákaz vývozu. To zvyšuje riziko dalšího růstu ceny, protože země importující pšenici (od severní Afriky až po střední Východ) budou muset hledat nové zdroje.

Rusko přistoupilo k zákazu exportu poté, co nejhorší sucho za posledních 50 let zasáhlo oblasti kolem Černého moře a poničilo úrodu pšenice. Trh čekal, že ruská vláda využije k exportu státní rezervy, a tak tento krok byl pro trh určitým překvapením. Zákaz potrvá až do prosince, v té době bude jasno, kolik pšenice bude Rusko mít ze zimní úrody.

Aktuální vývoj ceny pšenice sledujte zde

Současná úroda, která je poničená suchým a horkým počasím, je z tzv. jarní pšenice, která se na celkové produkci v daných oblastech podílí zhruba 20 %. Pro zimní pšenici je důležitým obdobím polovina srpna až září, kdy se provádí setba.

Pokud bude suché počasí přetrvávat, může dojít ke zpoždění, přinejhorším nemusí být zaseto vůbec. Nejistota na trzích s pšenicí potrvá do doby, než se v tomto regionu změní počasí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama