Bavlna: Cena bude růst díky nižší produkci

| Boris Tomčiak

Nestabilní počasí, které vede k horší úrodě a vyprodávání zásob. Oživení poptávky navázané na hospodářský růst v Číně, Indii a Pákistánu. Cena bavlny by měla v horizontu 3 až 6 měsíců dále růst.

Hlavní důvody pro růst ceny bavlny

Cena bavlny

Počasí Krátkodobé momentum vzhůru získala bavlna v posledních týdnech zejména díky zprávám o špatném počasí. V zimě a na jaře postihlo Čínu rozsáhlé sucho, které bylo s příchodem léta vystřídáno záplavami. V minulém roce se zde sklidilo o 15 procent méně bavlny než v předchozí sezóně. Velikost úrody by se i letos mohla snížit o 5 až 10 procent.

Situace je vážná i v Pákistánu. Záplavy vyvolané silným monzunovým deštěm zasáhly 30 procent bavlněných polí. Produkce bude pravděpodobně na úrovni 10,3 milionu žoků, což je výrazně méně oproti předchozímu odhadu na úrovni 14,7 milionu. Spotřeba země překonává 15 milionů žoků.

Globální produkce a spotřeba bavlny

Nabídka dlouhodobě zaostává za spotřebou Podle odhadu Ministerstva zemědělství USA by globální produkce bavlny měla v marketingovém roce 2010/11 dosáhnout 117 milionů žoků (1 žok = 480 liber). To je o 15 procent více než v předešlé sezóně, kdy bylo dosaženo 6letého minima.

Ani toto zvýšení však nestačí na pokrytí prudce rostoucí spotřeby. USDA prognózuje, že globální poptávka vzroste o jedno procento na 121 milionů žoků. Série deficitních let trvá již od sezóny 2005/06.

Spotřeba bavlny

Spotřeba roste zejména v Asii – globální recese v letech 2008 a 2009 měla na poptávku po oblečení a látkách negativní dopad. Čína, která spotřebovává více než 40 procent celosvětové nabídky bavlny, zaznamenala pokles poptávky po této komoditě z 51 na 44 milionů žoků.

Hospodářské zotavení s sebou přineslo i růst spotřeby bavlny na současných 50 milionů. Čína by podle odhadu Sdružení pro import a export textilií měla v tomto roce vyvézt rekordní objem textilních výrobků. Meziroční nárůst by měl dosáhnout 20 procent.

V Indii, která je druhým největším spotřebitelem bavlny na světě, byl zaznamenán obdobný vývoj poptávky po bavlně, i když propad v recesi byl mnohem slabší. Očekává se, že v tomto roce zde bude pokořen nový spotřební rekord.

  • 1
  • 2
reklama
reklama