Bližší pohled na zlato a americké dluhopisy

| Pavel Hála

Cena zlata se znovu blíží historickému maximu, daří se i stříbru. Naopak výnosy amerických vládních dluhopisů zdaleka nenabízejí tak zajímavé výnosy, aby mohly zdatně konkurovat akciím, které se v posledních dnech nadechly k solidnímu růstu.

Zlato

Má zlato potenciál prorazit rezistenci 1 250 dolarech a vydat se k vyšším cenám? Určitě ano. Zlato bylo posledních 5 let charakteristické svým cenovým pohybem. Několik měsíců se na grafu vždy utvářelo určité zhuštění, tzv. trading range, během kterého docházelo k akumulaci. Poté došlo vždy k průrazu a posunutí ceny zlata do vyššího cenového pásma a opět k další tvorbě širokého trading range, aby si trh na "novou" cenu zlata zvykl. Toto schéma se opakovalo již dvakrát. Třetí trading range se vytvářelo tento rok.

Podle mě je pravděpodobné, že zlato zopakuje svou cenovou akci a opět prorazí rezistenci a posune se výše. Nemusí k tomu však dojít hned.

Relativní síla stříbra vůči zlatu mě však vede k myšlence, že je právě nyní vhodná doba. Kromě toho je nyní v Indii poptávka po zlatě a stříbře velmi silná, a to i přes relativně vysoké ceny. V minulosti při vysokých cenách poptávka zpravidla rychle slábla. Důvodem proč tomu tak nyní není, může být oslabující indická rupie. Navíc v Indii představuje podzim z hlediska sezónnosti období velmi silné poptávky.

Existují i důvody proti růstu

Situace není jednoznačná. Existují zde i faktory, které považuji za významnou hrozbu pro cenu drahých kovů. Zmíním pouze ten nejvíce bezprostřední. Tím je podle mě riziko recese v Číně v důsledku krachu zdejší realitní bubliny.

Přestože z dlouhodobého hlediska považuji země jako Čínu za prespektivní, v krátko- a střednědobém horizontu mohou projít výraznými turbulencemi. O krachu realitní bubliny v Číně jsem přesvědčen již více než rok. Nekladu si tedy otázku "zda", nýbrž "kdy".

Co by to znamenalo pro drahé kovy? Podle mě by to pro zlato bylo velmi nepříznívé. Poptávka po zlatě je totiž velkou měrou tažena právě rozvíjejícími se zeměmi (Indie, Čína).

Nemyslím si však, že by i přes případnou recesi začaly prodávat zlato centrální banky. To je velmi nepravděpodobné. Výrazně by však byla zasažena poptávka ze strany zdejších fondů a individuálních investorů - právě z důvodu recese a následného pádu kupní síly obyvatelstva.

Jakou zvolit strategii?

Každý investor se rozhoduje na základě svého obchodního plánu. Nyní bych se trhu se zlatem a stříbrem vyhnul a zdržel se případných nákupů. Proč? I přes přítomnost pozitivních faktorů se cena nakonec může zachovat naprosto jakkoliv. Pokud bych teď nenakoupil a dojde k proražení směrem nahoru, pak se cena zlata i cena stříbra může pohnout velmi svižně. Pochopitelně bych prodělal, protože potom bych musel nakupovat na o dost vyšších cenách zlata a stříbra.

  • 1
  • 2
reklama
reklama