Komodity: Nejistý začátek roku 2011

| Ole S. Hansen

Index Thomson Reuters/Jeffries CRB začal nový rok ztrátami napříč sektory, kvůli spekulativním pozicím byl náchylný ke korekci. Index během prosince vzrostl o impozantních 10 procent, a tak riziko krátkodobé korekce aktuálně vytlačilo z mysli investorů očekávání pro rok 2011.

Výkonnost komodit od začátku roku

Na začátku ledna indexové fondy (například S&P GSCI nebo DJ-UBS) přebalancovávají portfolia. Každý rok přizpůsobují váhy jednotlivých komodit různým měřítkům, z nichž nejdůležitější je výkonnost minulého roku. To zpravidla vede k tomu, že se dostane podpory těm komoditám, které uplynulý rok klesaly, přičemž ty se silnou výkonností budou lákat prodejce.

Rebalancování začalo 7. ledna a bude trvat až do čtvrtka. Do zemního plynu by mělo přitéct přibližně 2,6 miliardy USD. Celý energetický sektor jako celek by měl přitáhnout 4,1 miliardy USD, zatímco obilniny a soft komodity by měly zhruba 2,7, resp. 1,1 miliardy USD ztratit. Změny v kovech by měly být malé, nové investice přitáhnou zlato, zinek a hliník, přičemž ztratí stříbro, měď nikl.

Jakmile jsou tyto změny publikovány, je jejich dopad sporný, nicméně zdůrazní rozdíly ve výkonnosti během roku 2010.

2011: Další silný rok pro komodity

Cyklické komodity jako energie a základní materiály by měly nadále růst s tím, jak se budou snižovat zásoby a poroste ekonomická aktivita. Některé zemědělské komodity (například kukuřice) budou podporován celkově nízkými stavy světových zásob.

Spekulativní futures pozice

Díky tomu začal rok 2011 na amerických burzách s rekordní úrovní dlouhých spekulativních pozic ve výši 1,85 milionů kontraktů. Nejvíce stojí za zmínku obilniny a olejniny, kde jen kukuřice a sojové boby čítají 708 tisíc lotů, přičemž energetický sektor již čtvrtý rok po sobě maskuje vysoké pozice na ropě WTI velkými krátkými pozicemi na zemním plynu.

Začátek roku tak s sebou nese zvýšené riziko korekce. Investoři nejsou ochotní přijmout ztráty, pokud již dosáhli zisků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama