Komodity: Slibný začátek roku, ale v budoucnu hrozí nebezpečí

| Ole S. Hansen

Komoditní sektor zažil impozantní závěr roku 2010, jelikož levné peníze spolu s lepším hospodářským výhledem podpořily cyklické komodity jako základní kovy a energetické produkty. Nepřízeň počasí v průběhu celého roku způsobila, že celosvětové dodávky zemědělských produktů stěží dokáží uspokojit poptávku a jsou i nadále náchylné k dalšímu zvyšování cen.

Index cen komodit

Ceny komodit budou v první polovině roku 2011 zřejmě pokračovat v pohybu směrem nahoru, který může znamenat další dvouciferný nárůst indexu TR Jefferies CRB.

Očekává se, že poptávka z rozvíjejících se trhů, jakými jsou Čína, Brazílie a Indie, zůstane i nadále vysoká, a objevující se známky oživení v USA zostří boj o základní suroviny.

Riziko však vidíme v tom, že se ceny komodit v důsledku vysokého očekávaného růstu v Číně a v USA zvýší až příliš. Když k tomu došlo naposledy (2008), ceny komodit vyletěly vzhůru, a pak, když globální ekonomika na pozadí tohoto cenového šoku zařadila zpátečku, zase prudce spadly.

Dalšími faktory, které by mohly mít nepříznivý dopad na ceny komodit, jsou přetrvávající riziko státních bankrotů, které vedlo během roku 2010 ke dvěma korekcím, ještě větší zpomalení hospodářského růstu v Číně a – jak předpokládáme – posilování dolaru.

Fenomenální růst veřejně obchodovaných fondů a komoditních indexových fondů pokračuje i poté, co majetek investorů dosáhl během roku 2010 nového rekordu. Velmi nízké reálné sazby budou i nadále podporovat investice do alternativních aktiv, jako jsou komodity.

Nízké fyzické zásoby vedou k tomu, že některé komodity přecházejí do fáze backwardation, kdy je cena kontraktů s kratší dobou dodání vyšší než cena pozdějších dodávek. To přeje pasivním investicím prostřednictvím ETF a indexových fondů, jelikož náklady na rolování pozic u těchto instrumentů mizí.

Ropa WTI

Ke konci roku 2010 se začaly celosvětové zásoby energetických surovin rychle ztenčovat. Tato skutečnost přispěla k růstu ropy WTI na úroveň nevídanou v posledních dvou letech a je hlavním důvodem zvýšení cenového odhadu pro rok 2011.

Zlepšující se ekonomické ukazatele ve Spojených státech, které jsou největším odběratelem ropy na světě, jsou důležitým katalyzátorem tohoto pohybu.

reklama
reklama