Zlato: Na trhu se děje něco divného

| Pavel Hála

Cena zlata dostala v posledních týdnech zásah. Mnoho analytiků navíc předpovídá, že bude následovat větší korekce. Musím uznat, že i já jsem byl této předpovědi nakloněn. Není to nelogické. Zlato bez přestávky letí nahoru už mnoho měsíců. Korekce jednou přijít musí. Avšak moje analýza Commitment of Traders (COT) se s tímto výhledem příliš neshoduje. Místo toho ukazuje něco velmi zajímavého, co neodpovídá cenové akci v minulých týdnech.

Podívejme se nejprve na skupinu producentů a zpracovatelů:

Zlato - pozice producentů

Světle modře jsem zvýraznil ostré peaky tvořené křivkou pozic. Jak je vidět, po těchto peacích přišel vždy cenový uptrend. To souhlasí se zákonitostmi, podle nichž se většinou COT chová.

Nyní je jasné, co chci říct. Křivka pozic dosáhla relativní úrovně -0,4, což byl shodou okolností také obrat při minulém peaku. To implikuje pravděpodobnost, že v následujících týdnech se vytvoří další peak. V souladu s předchozími situacemi by poté mohl následovat pohyb ceny nahoru.

Dalším grafem jsou tzv. managed money, tedy pozice různých fondů a bank (ale jedná se pouze o spekulanty, nikoli hedgery nebo swap dealery).

Zlato - managed money

Velkým uptrendům často předchází velké výprodeje v této skupině účastníků trhu. Nutno podotknout, že velikost změn v pozicích hrubě neodpovídá velikosti změn v ceně. Což opět souhlasí s tržními zákonitostmi a má to svou logiku (cílem tohoto článku není vysvětlovat principy COT – pozn. aut.).

Křivka pozic se nyní nachází blízko hranice 0,7, což je za poslední 2 roky rekordně nízko. To podporuje možnost budoucího cenového pohybu nahoru, jak vyplývá z analýzy skupiny producentů a zpracovatelů.

Pozice swap dealerů vypadá podobně jako u zpracovatelů a producentů, nejsou ovšem tak vyhrocené.

  • 1
  • 2
reklama
reklama