Komodity: Naskočit do rozjetého vlaku už nemusí být výhodné

| Jan Traxler

Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přicházejí však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého pendolina se nevyplácí. Rokem komodit byl již uplynulý rok 2010.

Vývoj cen komodit v roce 2010

Jestliže rok 2009 byl rokem akcií, pak rok 2010 byl rokem komodit. Na nové historické maximum se vyšplhala cena zlata, stříbra, mědi, bavlny nebo cukru. Nejvyšších hodnot ve třetím tisíciletí dosáhly během roku 2010 také káva, kakao, hovězí a cín. Velmi blízko rekordních cen se pohybuje paládium, řepka a palmový olej. Povážlivě stouply ceny většiny burzovně obchodovaných komodit.

"Kukuřice je zpět na nových maximech, cena sóji nejvyšší za posledních 29 měsíců, hovězí na porážku na 2,5letém maximu, bavlna posílila o denní limit, cukr letí vzhůru..." to je výtah několika krátkých zpráv z komoditních trhů za poslední dva obchodní dny (psáno 16. ledna - pozn. red.).

Rok 2009 – obrat u ropy a kovů

Již v investičním výhledu na rok 2009 jsem psal, že komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice, vyžadují však velmi odolný žaludek. Tou dobou pomalu kulminovala komoditní "antibublina". Ropa se obchodovala za 40 dolarů za barel (po pádu ze 150 USD), zlato stálo 850 dolarů za unci, unce stříbra se obchodovala za 12 dolarů, tuna mědi stála něco málo přes 3 000 dolarů (po pádu z 8 500 USD), libra bavlny se dala koupit za 50 centů a libra cukru za 12,5 centů.

Abych byl upřímný, tak třeba cukr mi v lednu 2009 přišel celkem drahý. Chtěl jsem spekulovat na růst ceny cukru několik měsíců předtím, když stál 10 centů. K nákupu jsem se však neodhodlal, neboť tou dobou ceny ostatních komodit letěly strmě dolů. Kupovat o 25 % dráž, když jsem očekával růst max. k 15 centům, mi přišlo zbytečně riskantní. Po dvou letech stojí libra cukru 30 centů a já jen nevěřícně kroutím hlavou.

Aktuální cenu cukru sledujte zde

Mým hlavním favoritem byly ropa a měď. S klienty jsme nakoupili akcie vybraných těžebních společností, z nichž některé byly skutečně životní investicí. Po dvou letech se ropa znovu blíží stodolarové metě a tuna mědi stojí rekordních 9 500 dolarů. Z dalších jmenovaných komodit vyletěla cena stříbra na 30 dolarů za unci, unce zlata už stojí 1 400 dolarů a libra bavlny se obchoduje okolo 1,5 dolaru.

Aktuální ceny dalších komodit sledujte zde

reklama
reklama