Extrémní počasí má stále významný vliv na ceny komodit

| redakce

Neobvyklé počasí je způsobeno kombinací klimatického efektu La Niňa, vulkanickou činností na Kamčatce a teplým Atlantikem. Tato trojkombinace způsobuje v některých oblastech silné sucho, jinde naopak silné srážky, případně povodně. Podle meteorologů je pravděpodobné, že k vrcholu extrémního počasí dojde v průběhu 1. čtvrtletí 2011. Klimatické podmínky snižují odhady úrody zemědělských komodit a omezují těžbu komodit, např. uhlí v Austrálii.

Bouře v Číně

Vzhledem k tomu, že extrémní počasí dosáhne vrcholu až v 1Q11, bude nadále výrazně ovlivňovat ceny komodit (v situaci slabé poptávky domácností to bude znamenat tlak na pokles marží podniků), následně urychlení spotřebitelské inflace (především v zemích, kde potraviny a energie mají vysokou váhu ve spotřebitelském koši, tedy v rozvíjejících se ekonomikách typu Číny). K tomu připočítejme problémy v dopravě kvůli silným bouřím.

Celkový dopad na ekonomiky tak bude negativní. Energetické výpadky hrozí především v Číně. Vzhledem k tomu, že Čína je aktuálně motorem globálního růstu, jakékoli negativní informace o vývoji v Číně se projeví i ve snížení odhadů vývozů do této ekonomiky.

Jak se zajistit proti nepříznivému počasí?

Podniky:

  • energetický a komoditní (ropa, elektřina) hedging.

Drobní investoři:

  • mohou uvažovat o "hedgingu" nákupem komoditních ETF (například pšenice nebo kukuřice).

Z akciových sektorů má růst cen komodit pozitivní dopad na firmy se sektoru základních materiálů (v ČR NWR). Negativně pak působí sektory, které jsou komoditně (potravinově, energeticky) náročné. A pak ty, které budou trpět snížením kupní síly konečných spotřebitelů (kvůli vyšší inflaci tažené vyššími cenami potravin a pohonných hmot), a které nemají možnost zvýšit ceny pro koncové zákazníky (kvůli slabé poptávce): firmy ze spotřebitelských sektorů (jak zbytné, tak nezbytné).

Kam čert nemůže, nastrčí ženu

A v tomto případě stačí "děvče". Určitě si vzpomenete na islandskou sopku s nevyslovitelným názvem (Eyjafjallajökull), která způsobila vážné problémy v dopravě nad Evropou. Ačkoli Island již není v centru hledáčku mediálního zájmu, neznamená to, že by se na poli sopek nic nedělo. Naopak. Silná vulkanická činnost totiž výrazně ovlivnila efekt La Niňa (v překladu "děvče").

reklama
reklama