Komodity: Zlato už není bezpečný přístav?

| Ole S. Hansen

Před zveřejněním americké měsíční zaměstnanosti rostla na trhu ochota riskovat. V Evropě dvě centrální banky poskytly další stimuly a oficiální místa vykazují zvýšenou ochotu podporovat bankovní sektor. Co na to komodity?

Týdenní vývoj cen komodit

Ačkoli se sentiment mírně zlepšil, komoditní trhy nadále ovlivňuje averze k riziku daná problémy na finančních trzích a ekonomickým zpomalením. Trhy nyní vypadají chyceny mezi dvěma protichůdnými skutečnostmi: nedávný výprodej nebyl po fundamentální stránce opodstatněný, ale pokud se dostaví recese, spustí výprodej horší než v letech 2008 až 2009.

Dolar se po nedávné rally ustálil, což komoditám pomohlo se stabilizovat, navíc je potřeba vzít v úvahu, že hedgeové fondy v uplynulých týdnech snížily své dlouhé expozice v komoditách na polovinu.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Index Reuters Jeffries CRB má za sebou poprvé po měsíci týdenní růst. Silný návrat zažil především energetický sektor. Táhly ho naděje, že ekonomické stimuly sníží riziko recese v USA. Průmyslové kovy si připsaly také růst, zejména měď, která od srpna spadla o třetinu.

Ropu podpořil propad amerických zásob

Dramatický výprodej ropy během uplynulých měsíců proběhl navzdory fundamentálnímu tlaku zejména na ropě Brent, kde se ještě nedostavilo očekávané zpomalení poptávky a navýšení libyjské produkce.

Cena zlata

Cena ropy WTI dosáhla ročního minima na ceně 75 USD za barel. Poté následoval růst po nečekaném poklesu stavu zásob a ropa se obchoduje v 10dolarovém pásmu s rezistencí na 85 USD.

Americké zásoby ve srovnání s pětiletým benchmarkem poklesly na nejnižší hodnoty od listopadu 2008 a zásoby v Cushingu, centrálním skladu pro ropu NYMEX WTI, poklesly na 18 měsíční minimum. To podporuje sbližování spreadu.

Forwardové křivka ropy Brent nadále oceňuje pokles ekonomického zpomalení, což bude také limitovat v dalších týdnech prostor pro růst. Aktuálně je oceněn i pokles ceny Brent pod 100 dolarů, což by způsobilo problémy pro některé členy OPEC a Rusko, které požadují vysoké ceny, aby mohly vyrovnat rozpočty. Také to zvyšuje pravděpodobnost, že Saúdská Arábie přestane s nadměrnou produkcí, aby ceny vyrovnala.

reklama
reklama