Komodity ve 4. čtvrtletí: Výhled ropy a mědi

| redakce

Americká ropa se pohybuje na mnohaměsíčních minimech, zlato zažilo od srpna zhruba 15% korekci, měď i bavlna letos ztrácejí přes 20 %. Jaký výhled má na komodity analytický tým společnosti Colosseum?

Ropa

Cena černého zlata v průběhu posledního čtvrtletí pokračovala v poklesu. Ke konci září se ropa WTI pohybovala na úrovni 80 dolarů za barel. Měsíc červen přitom zakončila na úrovni 95 dolarů. Brent se i nadále obchoduje s prémií a pohybuje se těsně nad 100 dolary.

Celosvětová spotřeba by se v roce 2011 měla pohybovat na úrovni 89,5 mb/d. V roce 2012 pak na úrovni 91,1 mb/d.

Spotřeba bude i nadále tažena vzhůru především rozvíjejícími se ekonomikami. Trh s ropou bude s největší pravděpodobností stále velmi volatilní. Hlavní hybnou silou budou makroekonomické faktory, které mohou během chvíle otočit vývoj na komoditních trzích o 180 stupňů a určit směr na několik dalších měsíců.

Jedním z nich může být případné další kolo kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, dále výrazný pokles úrokových sazeb na rozvíjejících se trzích, záchrana Řecka nebo jiné monetární a fiskální stimuly. Rezervní kapacita OPEC by měla zůstat na nižších úrovních.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Ropa se nachází ve střednědobém sestupném trendu, který ještě neskončil. Důležitý support je na úrovních kolem 70 dolarů za barel. Výraznější růst ceny v posledním čtvrtletí neočekáváme. Cena se bude pravděpodobně pohybovat v širším obchodním pásmu, případně bude pokračovat v poklesu.

Poměr cen ropy WTI a Brent je hluboko pod průměrem
  • 1
  • 2
reklama
reklama