Zlato se začíná chovat jako ostatní riziková aktiva

| Ole S. Hansen

Optimismus, který hnal v předminulém týdnu akcie a komodity výše, před víkendovým summitem lídrů EU v Bruselu vyprchal, protože obavy, že funkční řešení dluhové krize eurozóny nebude nalezeno, rostly. Mezi Berlínem a Paříží se objevilo několik neshod a politici horečně pracovali na tom, aby dokázali před víkendem najít společnou řeč. Pokud by se nepodařilo nalézt funkční řešení, mohlo by to opět rozpoutat obavy o tak už křehký finanční systém a z návratu recese. Odhadovat proto směr komoditních trhů je v této fázi velmi obtížné.

Na dvou hlavních trzích, na zlatě a ropě, pokračuje obchodování v pásmu. Horní pásmo prochází v obou případech testováním a neúspěšnými pokusy o proražení. Jak se pozornost trhů obrací k Evropě, ustal prodej dolaru. To spolu se zpomalující se čínskou ekonomikou vedlo na komoditách k pádu některých úrovní podpory.

Týdenní vývoj cen komodit

Rally na ropě zastavila rezistence

Ropa WTI i Brent dosáhly důležitých rezistencí, které ale nezvládly prolomit. To naznačuje, že můžeme čekat delší období obchodování v pásmu, přičemž budeme vyčkávat na další náznaky, jak se bude vyvíjet situace na straně poptávky.

WTI dosáhla téměř 90 dolarů, podporována nižším importem, ale nikoliv spotřebou. Po zveřejnění slabé americké Béžové knihy se cena propadla o čtyři dolary, což ukazuje, že trh je křehký.

reklama
reklama