V září komodity nezářily, dobré zprávy je mohou poslat nahoru

| Ole S. Hansen

Globální akciové trhy utrpěly v průběhu září několik vážných poklesů a investorům hrály poctivě na nervy. Naděje se nyní upírají k poslednímu čtvrtletí, které patří historicky k růstovým obdobím. Pokračující nejistota ohledně problémů dluhové krize Eurozóny a ekonomického zpomalení, které ovlivňuje celou světovou ekonomiku, jen tak nezmizí. Komodity mají za sebou snižování pozic a pokles cen, jehož výsledkem je mnohem lepší výchozí situace při reakcích na další zprávy.

Vývoj cen komodit v září 2011

Tři hlavní komoditní indexy se od začátku roky pohybují ve ztrátě od 7 do 10 procent, přičemž minulý měsíc byl ve znamení významných ztrát napříč sektory. Nejvíce byly postiženy základní kovy, přičemž index kovů LMEX London Metal od začátku roku ztrácí 21 procent, nejhůře je na tom měď a nikl. Sektoru neprospěl ani 6procentní růst dolarového indexu v průběhu září. Komodity se tak proti němu vyvíjely inverzně.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Pozornost věnována hedgeovým fondům

Výkonnost mnoha hedgeových fondů je letos horší. HFRX Global Hedge Fund Index od začátku roku odepisuje 7,5 procenta, což vede investory k tomu, že stahují své peníze. Jako příklad může sloužit Man Group, největší světový burzovně obchodovatelný správce fondů. Jeho akcie ztratily 25 procent po oznámení, že klienti během třetího čtvrtletí stáhli zpět 2,6 miliardy dolarů. Stahování peněz z dalších fondů může mít na komodity nepříznivý vliv, protože bude třeba uzavírat pozice s tím, jak se bude snižovat objem peněz pod správou.

Kovy se po týdnu rekordů stabilizovaly

Zlato má za sebou nejlepší čtvrtletí za uplynulé čtyři dekády, navzdory srpnovým událostem, které znamenaly nejhorší měsíční výkon od října 2008. Pro kovy byl minulý týden vůbec samý rekord. Stříbro pokleslo o 34 procent během pár dní, zažilo tak nejprudší propad za 30 let. Zlato mezitím zkorigovalo od svých maxim o 20 procent, což se za uplynulou dekádu stalo jen dvakrát.

Měď vstoupila do medvědího trhu, když od únorových maxim odevzdala třetinu hodnoty, protože hedgeové fondy poprvé za více než dva roky otočily na mědi své pozice na short. To mělo za následek nejhorší ztrátu od čtvrtého kvartálu 2008, kdy se investoři do průmyslových kovů obávali zpomalení poptávky v Číně, největším světovém spotřebiteli.

Co spustilo výprodej?

Důvodů je několik: averze k riziku, potřeba hotovosti na pokrytí ztrát jinde, ekonomické zpomalení a jeho dopad na poptávku po průmyslových kovech, stahování peněz z hedgeových fondů, a v neposlední řadě také zvýšení marží na CME, největší světové burze s futures. K tomu všemu se na trhu ještě mluvilo o výrazných prodejích čínských investorů.

reklama
reklama