Komodity rostou. Může rally pokračovat?

| Ole S. Hansen

Lídři v Evropě konečně (po dvou letech problémů) přišli s řešením dluhové krize. Jejich recept ji snad alespoň dostane pod kontrolu. To vedlo k obrovské rally na rizikových aktivech. Index S&P 500 umazal celou letošní ztrátu a má se sebou nejlepší měsíc od roku 1974. Od svých minim se výrazně vzdálily také komodity, index Reuters Jeffries CRB přidal 5,5 procenta a od začátku roku se vrátil do plusu.

Týdenní vývoj cen komodit

Otázkou zůstává, zda Evropa udělala dost pro to, aby se mezi investory vrátila důvěra, nebo zda poté, co se usadí prach, dojde trh opět k závěru, že se pomyslná plechovka problémů jen odkopla do vysoké trávy. Zatímco akcie letěly vzhůru, dluhopisové trhy klesly z pohledu 10letých sazeb na španělských a italských dluhopisech méně, než se doufalo. Právě tyto trhy budou v následujícím týdnu klíčové a ukáží, zda rally na akciích a komoditách bude pokračovat.

Celkově to byl dobrý týden, zejména pro riziková aktiva, kterým se dařilo díky evropským výsledkům, lepším ekonomickým datům z USA a menší pravděpodobnosti recese v Číně. Tato změna prostředí přiměla mnohé investory i fondy k návratu do dlouhých obchodů, což vytvářelo další tlak na růst.

Podle Barclays investoři po celém světě stáhli v září z komodit 10 miliard USD, přičemž spekulativní investice hedgeových fondů prostřednictvím futures a opcí na amerických burzách poklesly o 44 procent na 900 tisíc lotů. Opětovné budování pozic bylo minulý týden znatelné napříč všemi komoditami, zejména však na mědi, stříbru a ropě WTI.

Nejlépe si minulý týden vedla bez pochyby měď, která přidala 20 procent a připsala si nejvyšší týdenní nárůst od roku 1986. Většinu strachu z recese vyjádřily během září hedgeové fondy tím, že poprvé od října 2009 zaujaly v mědi medvědí pozici. Změna prostředí, která následovala po oznámení lepších ekonomických dat, a slabší dolar vedly k zavírání short pozic a otevírání pozic dlouhých, což vedlo k masivnímu nárůstu.

Další podporu poskytla Čína, protože se po růstu zářijového importu o 16 procent zvedla poptávka, a zároveň došlo k omezení nabídky kvůli pracovním nepokojům v Peru a Indonésii.

reklama
reklama