Zlato: Korekce vybízí k nákupům

| Boris Tomčiak

V prvních osmi měsících roku bylo zlato velmi silné a jeho cena trhala rekordy. Důvodem byl nadbytek levných peněz na trhu a obavy z bankrotu některých evropských zemí. Útěk investorů do bezpečného přístavu vyvrcholil v euforii, která vyhnala cenu na 1 900 dolarů za unci. Cenové nárůsty se však staly neudržitelnými, takže přišla přirozená korekce. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena zlata obchodovaného v Chicagu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1 600 na 1 800 dolarů za trojskou unci.

Výprodej nastal zejména po rozhodnutí americké centrální banky neschválit třetí program kvantitativního uvolňování. Fed na svém posledním zasedání oznámil, že pouze změní svoji bilanci, když prodá krátkodobé a nakoupí dlouhodobé cenné papíry.

Podle našeho názoru Fed nakonec podlehne záplavě špatných ekonomických údajů a politickým tlakům. V nejbližších měsících by na trhy mohl nalít nové levné peníze. Na podobný krok se již připravuje i britská centrální banka, a ani Evropská centrální banka se netají ambicemi nadále nakupovat vládní dluhopisy jihoevropských států.

Zlatá rally bude pokračovat, tvrdí kanadský ekonom

Proč by měla cena zlata znovu začít růst?

Uvolněná měnová politika vládne světu

Centrální banky se rozhodly bojovat s recesí prostřednictvím extrémně uvolněné monetární politiky. Cílem bylo co nejdříve dosáhnout oživení hospodářského růstu. Do finančního systému zamířily obrovské objemy likvidních prostředků. Hlavní úrokové sazby byly v řadě zemí sníženy na historická minima. V USA a Velké Británii poklesly prakticky na nulu, výrazného poklesu jsme se dočkali i v eurozóně.

Monetární autority šly však ještě dál a představily nové netradiční nástroje měnové politiky v podobě programů kvantitativního uvolňování. To se projevilo na úrovni inflace, která je relativně vysoká především v rozvíjejících se zemích. Lidé se snaží ochránit své úspory a investují do reálných aktiv, tedy i do zlata. Momentálně se očekává představení nového programu kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Jak je vidět na následujícím grafu, tak kvantitativní uvolňování má na cenu zlata velmi pozitivní vliv.

Vývoj ceny zlata

Na posledním zasedání americká centrální banka odsouhlasila jenom změnu struktury své bilance. Čeká na nové zprávy o stavu ekonomiky. Za opatrnějším postojem Fedu může být i zvýšená inflace. Pokles cen komodit v poslední době však inflační tlaky zmírňuje, naopak zvyšuje tlaky deflační.

Ekonomiku budou chtít podpořit také ECB a další centrální banky, včetně těch z rozvíjejících se trhů. Ty se v posledních měsících pomocí restriktivní měnové politiky snažily zmírnit inflaci. Nyní však hrozí výrazné zpomalení ekonomického růstu a je pravděpodobné, že sundají nohu z brzdového pedálu.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

reklama
reklama