Zlato: Nespoléhejte jen na mince a slitky

| Alena Müllerová

Ekonomická nejistota vždy nahrávala ceně zlata. Rostoucí cena nenechává v klidu ani lidi, kteří se běžně o investování nezajímají. I když se masová média věnovala především fyzickému nákupu zlatých slitků či mincí, existují i jiné způsoby, jak se podílet na rostoucí ceně zlata. Z jakých investičních nástrojů lze vybírat?

Zlaté slitky

Drahé kovy by měly mít zastoupení v každém investičním portfoliu. Investovat vše pouze do souboru drahých kovů, či dokonce pouze zlata, je velmi rizikové.

Při pohledu na vývoj ceny zlata za poslední čtyři roky by se mohlo zdát, že nikam jinam než nahoru jít nemůže. Za silným růstem stojí vysoká poptávka po tomto drahém kovu. Jakmile však zájem o zlato opadne a investoři se začnou poohlížet po jiných aktivech, zlato se zcela jistě vydá opačným směrem.

Kam pro zlato?

Nabízí se hned několik možností investic do zlata. Základní rozdělení může být následující: přímý nákup zlata a investice do nástrojů, jejichž hodnota se odvíjí od ceny zlata. Další skupinou může být i investice do společností, které se zabývají například těžbou či zpracováním zlata.

Zlato: Korekce vybízí k nákupům

První možností, tedy nákupem zlatých slitků či mincí, se zde zabývat nebudeme. K investování jsou vhodné klasické podílové fondy, investiční certifikáty a burzovně obchodované fondy.

Na českém trhu najdeme několik podílových fondů, které investují do portfolia komodit (zlata, stříbra, platiny a ostatních drahých kovů včetně akcií firem těžařských společností). Tyto fondy využívají k investici do zlata burzovně obchodované fondy (ETF) – příkladem je Zlatý fond ČP Invest.

  • 1
  • 2
reklama
reklama