Éra levné ropy nekončí. Nenechte se zmást teoriemi a vrcholu ropy se nebojte!

| redakce

O krizi z nedostatku ropy se mluví dlouho. Začalo to v sedmdesátých letech a termín vyčerpání ropných zásob se již několikrát posouval. Jak to je doopravdy? Možná bychom všechny katastrofální predikce ve stylu válek o ropu, vyčerpání zásob zemního plynu nebo zničujícího globálního oteplování neměli brát tak vážně. Možná stojí za všemi takovými teoriemi něčí zájmy.

Americká ropa, to je především Cushing

Za uplynulých 33 let se spotřeba ropy zvýšila zhruba na trojnásobek známých ropných rezerv z roku 1976, dnešní prokázané zásoby ropy se za tu dobu zhruba zdvojnásobily. Podle teorií, že ropa dojde, bychom dnes měli svádět rozsáhlé války o ropu a naše auta mají být odstavená na krajnici, protože k vrcholu v produkci ropy mělo dojít už před dekádami. Podobný scénář měl čekat i zemní plyn.

Teorie zapomněly na nová naleziště a alternativy

Teorie podceňují schopnost společnosti reagovat na nové výzvy. Pokud se zásoby ropy budou ztenčovat, bude výzkum a vývoj intenzívně pracovat na rozvoji nových technologií využívajících alternativy jako zemní plyn a elektřinu. Nedostatek ropy maximálně způsobí růst její ceny, ne krizi.

A když poroste cena, společnostem se vyplatí investovat do těžby z nových, hůře dostupných nalezišť. Současná cena ropy okolo 95 USD za barel otevírá bránu novým příležitostem – ropa se těží i z míst, u nichž byste si před několika lety ani nedokázali představit, že se zde objeví.

Růst ceny ropy nad 100 USD za barel umožnil energetickým firmám investice - a hned tu máme mnoho nových profitabilních projektů na "čerstvě objevených" nalezištích. Například v Americe měly být zásoby ropy vyčerpány už dávno.

U některých nových nalezišť byla dříve kapacita podhodnocována, ale nyní se ukázalo, že jsou zde rezervy ropy mnohdy až 25násobně větší než původní očekávání, takže vystačí například americké ekonomiky na 40 let (ložisko Bakken Field).

Dalším příkladem jsou obrovské zásoby ropy v Kanadě, kde je sice těžba a přeměna ve využitelnou ropu pomalejší a složitější, ale je zde přinejmenším tolik ropy jako v Saúdské Arábii.

Tyto země se těší na vyšší ceny ropy

V současnosti využíváme pouze 20 % dostupné ropy. Zbytek necháváme ležet ladem, protože je příliš drahé přeměňovat ho ve využitelnou ropu pomocí komplikovanějších metod. Masivní nárůst množství ropy je tedy jen otázkou vzájemného působení dvou faktorů: kdy se cena ropy dostane nad úroveň, kdy už bude rentabilní využít složitější metody, a kdy technologický rozvoj umožní snížení nákladů na produkci pomocí rozvinutějších technologií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama