Komodity: Ropa se dluhové krize nebojí

| Ole S. Hansen

Minulý týden dostala dluhová krize nový impulz, pozornost se přesunula z Řecka do Itálie. Investoři se obávali nedostatečného řešení na italské straně, výnosy dluhopisů dosáhly neudržitelné výše přes sedm procent. Italský státní dluh je na světě třetí nejvyšší a vyšší než dluh ostatních čtyř problémových zemí dohromady. To znamená, že Itálie je příliš velká na to, aby se nechala padnout, ale také příliš velká na záchranu, z čehož plyne, že si svoje záležitosti musí nutně dát do pořádku.

Měsíční vývoj cen aktiv

S koncem minulého týdne se objevilo světlo na konci evropského tunelu. V Řecku byl konečně jmenován nový premiér Papademos jako šéf úřednické vlády a Itálie byla krůček od jmenování dalšího úředníka, bývalého EU komisaře a respektovaného muže Maria Montiho, premiérem. Výnosy italských dluhopisů poklesly poté, co zasáhla ECB a agresivně je skupovala.

Dolar pokračoval v posilovaní proti euru poté, co německé úrokové sazby klesly poprvé po 11 měsících pod úroveň sazeb amerických. Investoři nyní nákupem krátkodobých německých dluhopisů získávají negativní výnos, což ukazuje, jak důležitá je pro mnoho lidí především ochrana kapitálu.

Komodity tuto situaci přestály docela dobře, index Reuters Jeffries CRB se za celý týden nezměnil. Rostly ceny energií, což vyvážilo pokles cen v zemědělských komoditách a průmyslových kovech.

OPEC zvýšil předpověď pro poptávku po ropě a IEA vydala varování

OPEC zvýšil střednědobou předpověď pro poptávku po ropě a vyjádřil překvapení nad ekonomickým oživením v posledních dvou letech.

Organizace však uvedla, že oživení bylo v posledních měsících křehké a nelze vyloučit recesi. Také zvedla pro tuto dekádu referenční cenu, a to o 10 dolarů na 85-$5 USD za barel (WTI), protože někteří členové potřebují vyšší ceny k tomu, aby mohli vyrovnat vyšší útraty na sociální účely, které zejména po arabskému jaru dramaticky vzrostly.

Mezinárodní energetická agentura, která je známá tím, že vyvíjí tlak na producenty, ve své zprávě varovala, že cena ropy by se po roce 2015 mohla dostat nad své absolutní maximum na úrovni 147 dolarů za barel v případě, že se země okolo Zálivu rozhodnou omezit výdaje na výzkum nových ložisek ve prospěch sociálních výdajů.

Cena ropy v eurech se blíží letošnímu vrcholu

Růst cen ropy v uplynulém týdnu má na křehké ekonomické oživení negativní dopad. Barel ropy stojí, měřeno v eurech, jen o pět procent méně, než stál v dubnu, kdy byla cena ropy na vrcholu. Tato zpráva není vůbec příznivá, protože region čelí recesi a zvýšené zimní poptávce.

Ropa i přes posilující dolar šplhá výše vstříc technickému cíli na úrovni 100 dolarů za barel, přičemž sleva proti ceně ropy typu Brent se zmenšuje, protože libyjská ropa se na trh dostává rychleji, než se čekalo. Týdenní údaje o výši amerických ropných zásob ukázaly nečekaně vysoký pokles, navíc údajný íránský vývoj jaderných zbraní s sebou nese riziko rostoucího geopolitického napětí.

reklama
reklama