Komodity: Zlato trpí i přes podpůrné zprávy

| Ole S. Hansen

Averze k riziku se opět dostala ke slovu a nastolila otázku, zda krize vůbec někdy skončí. Akciové i komoditní trhy se znovu soustředí na úvěrové trhy, kde opět v rámci eurozóny rostou výnosy a banky mají potíže najít financování. Znepokojující je, že investoři začali stahovat prostředky z "bezpečných" dluhopisů, jako jsou francouzské, rakouské, nizozemské nebo norské, což zvyšuje tlak na ECB k provádění agresivnějších opatření.

Tento týden se bude pozornost upínat k USA, kde výbor Kongresu podá zprávu, jak snížit dluh USA v průběhu 10 let o 1,2 bilionu dolarů. Pokud se nepodaří najít dohodu, bude to znamenat automatická úsporná opatření od roku 2013 a úvěrové ratingové agentury mohou znovu zahájit rétoriku o riziku snížení ratingu.

Pozornost trhů se nyní upírá výhradně k evropské dluhové krizi a komoditní investoři se obávají potenciálního dopadu na zpomalení světové ekonomiky, což by mělo za následek sníženou poptávku po komoditách. Index Reuters Jeffries CRB zakončil uplynulý týden níže, přičemž pokles provázel většinu komodit, zejména stříbro a paládium, zatímco ropa WTI předvedla poměrně solidní výkon.

Týdenní výkonnost komodit
reklama
reklama