Investoři utíkají k hotovosti, komodity jsou na prodej

| Ole S. Hansen

Finanční napětí na globálních trzích nekontrolovatelně postupuje. Čím déle bude trvat řešení evropské dluhové krize, tím více vzroste riziko nástupu globální recese. Výsledkem je krátkodobě nižší výhled na poptávku po komoditách, čímž trpí ceny.

Index cen komodit
Týdenní vývoj cen komodit

Mnoho investorů se s koncem roku začíná stahovat z trhu a investiční fondy snižují pozice na úvěr jako důsledek snižování úvěrových linek ze strany bank. Proto nelze v dalších týdnech vyloučit nepříznivé prostředí včetně pokračujícího posilování dolaru, který tak neposkytuje komoditám podporu.

Globální index nákupních manažerů, který je předstihovým ukazatelem ekonomické aktivity, naznačuje v nejbližší době slabost, přičemž měkká data z Číny jen podporují další nejistý výhled.

Dva hlavní komoditní fondy (S&P GSCI a DJ UBS) se od začátku roku obchodují v záporném pásmu, zejména v poslední době, protože v obou jsou zastoupeny zemědělské komodity a kovy, tedy sektory, které v uplynulých měsících trpěly nejvíce.

Index Reuters Jeffries CRB ztratil výprodejem napříč sektory za týden 2,7 %, přičemž nejvíce byly zasaženy komodity citlivé na vývoj dolaru, jako jsou kukuřice a sójové boby. Američtí exportéři nedokáží soutěžit s levnějšími produkty z jiných zemí, zejména z Jihoafrické republiky. Brazilský reál oslabil za uplynulý půl rok o více než 15 %. Nadále pokračuje skupování dolaru, který proti koši světových měn posílil o 1,9 %.

Potřeba likvidity zasáhla zlato

Zlato nadále trpí, pokleslo druhý týden v řadě. Ani eskalující krize, ani nákupy centrálních bank na fyzickém trhu nedokázaly přimět zlato k růstu, přičemž investice do ETF fondů dosáhly nového maxima 2 350 tun. Obecně však investoři do ETF mají výrazně delší investiční horizont, což nahrává domněnce, že bude zlato v následujících měsících růst. Největší riziko pro zlato představuje v krátkém období snižování rizika, které probíhá napříč trhy, spolu s posilujícím dolarem.

reklama
reklama