Komoditní týden: Zlato díky Řecku zase znamená bezpečí

| Ole S. Hansen

Politické opičárny řeckého premiéra obnovily minulý týden obavy o zdraví evropského finančního systému. Pan Papandreu původně oznámil referendum, které by mohlo vést k odmítnutí dluhového plánu, který byl přijat jen pár dní předtím. To by mohlo odstartovat neřízený bankrot, který by měl vážné důsledky nejen pro Evropu. Referendum nakonec bylo zrušeno, protože ostatní evropští lídři dali Řecku jasně najevo, že v případě konání referenda Řecko neuvidí ani euro a referendum se bude rovnat hlasování o tom, zda zůstat v eurozóně.

Podobně jako v roce 2008 ECB pod novým prezidentem Draghim snížila oficiální úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, jen pár měsíců poté, co sazbu zvedla. Všechny předchozí změny sazeb byly ve dvanáctileté historii ECB "oznámeny" předem, tato přišla jako blesk z čistého nebe a upozornila na obavy z nízkého růstu, které panují v celém regionu.

Tradeři napříč všemi aktivy zápasili s vysokou volatilitou a novinovými titulky, které další obchodování jen ztěžovaly. Rozhodnutí zrušit řecké referendum, pokračující mítink G-20 a snížení sazeb ze strany ECB pomohly sentimentu a akcie i komodity rostly a mazaly část předchozích ztrát.

Komodity ztratily část zisků, které si připsaly v uplynulých týdnech a index Reuters Jeffries CRB ztratil za minulý týden 0,9 procenta. Jak se euforie měnila v zoufalství, posílil strmě dolar, což odstranilo podporu komoditám, které by jinak z této situace těžily.

Zemědělské komodity jako bavlna, cukr a káva se propadly, zatímco zlato se vzpamatovalo ze zářijového výprodeje a získalo zpět statut bezpečného přístavu. Ropa byla podpořena geopolitickým napětím.

Zlato získalo fundamentální i technickou podporu

Zlato podpořily obnovené obavy o stabilitu eurozóny a eura. Podle některých analytiků roste pravděpodobnost, že Evropská centrální banka navzdory nesouhlasu některých svých členů přistoupí k nějakému typu kvantitativního uvolňování, aby pomohla eurozóně dostat se ze současné svízelné situace.

Reálné výnosy dluhopisů (očištěné o inflaci) jsou ve více než polovině zemí skupiny G-20 nadále záporné, což podporuje aktiva, která nenesou žádný úrok nebo nevyplácejí dividendu, například zlato.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

reklama
reklama